W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- czystych przystankach
- jesiennych porządkach
Kolorowe liście mogą stwarzać niebezpieczeństwo na chodnikach i ulicach. Nasiąknięte wodą po deszczu czy porannej rosie tworzą śliską powłokę, która powoduje utratę przyczepności. Dlatego o tej porze roku jeszcze bardziej istotna jest wzmożona aktywność służb oczyszczania.
Czyste przystanki
Ekipy porządkowe ZOM dbają o czystość 4,5 tys. przystanków oraz 61 pętli autobusowych i tramwajowych. Przez cały rok zamiatają piasek oraz zbierają zanieczyszczenia, a jesienią do standardowych zadań dochodzi też usuwanie liści. Obok tradycyjnych mioteł do porządków używane są lekkie mechaniczne zamiatarki, które przyspieszają sprzątanie. Zarząd Oczyszczania Miasta od lat w umowach z wykonawcami ma zapis o zakazie korzystania z dmuchaw. Taki standard wprowadzony został w 2021 roku na terenie całego Mazowsza w ramach Programu Ochrony Powietrza.
Zamiatanie jezdni
Na bezpieczeństwo użytkowników dróg oraz pasażerów komunikacji miejskiej wpływają również regularne porządki na ulicach i torowiskach. O tej porze roku szczególnie zdradliwe mogą być liście. Pieszym grożą poślizgiem, a w przypadku tramwaju wydłużają drogę hamowania. Mogą również zasłonić oznaczenia na jezdni, w tym pasy ruchu i przejścia. Od wiosny do jesieni pracują 32 zamiatarki i zmywarki, które przynajmniej raz w tygodniu sprzątają 1300 km dróg i torowisk.
Sprzątanie na wezwanie
Oprócz planowego sprzątania, tereny dla pieszych oraz ulice są oczyszczane przy niespodziewanych zaśmieceniach. Na drogach działa Pogotowie Porządkowe ZOM, a przystanki i chodniki oczyszcza grupa szybkiego reagowania. Ekipy porządkowe udają się w miejsca wskazane przez kontrolerów Zarządu Oczyszczania Miasta, którzy codziennie monitorują stolicę pod kątem czystości. Pomocne są też zgłoszenia od mieszkańców, które przekazują do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Napisz komentarz
Komentarze