Początek września. Dla niektórych wciąż wakacje, niektórzy już w szkołach, a jeszcze inni już nigdy tak długich wakacji mieć nie będą i zostają im tylko wspomnienia. Zresztą, wrzesień, początek jesieni to właśnie czas wspomnień.
Niepojęte, jaką siłę ma samo stwierdzenie „ostatni dzień sierpnia” albo „pierwszy dzień września”. I to nie tylko w naturze egzystencjonalnej. Po prostu, w kalendarzu wciąż lato, a pierwszy września jest jak zakręcenie korka z ciepłymi porankami i wieczorami. Czuje się to fizycznie. O tej porze roku za każdym razem myślę o wszelkich krzywdach wyrządzanych przez polską edukację. Przede wszystkim o braku wyobraźni u nauczycieli. Zawsze mnie boli, że przez dziewięć lat mojej edukacji w bielańskich placówkach oświatowych (liceum ukończyłem już na Woli) żaden z nauczycieli nie wpadł na to, żeby dzieciakom pokazać dzielnicę. Zamiast zżymać się na niedoskonałości systemu szkolnego, trzeba działać na własną rękę.
Nasz Dom
Chociażby postać Janusza Korczaka. Każdy zna tę historię. Nawet nie wypada jej streszczać. Dlaczego żaden z moich nauczycieli historii, polskiego z wczesnych lat szkolnych nie wpadł na pomysł wtrącenia przy okazji, chociażby jednego prostego zdania – „to on jest jednym z współtwórców Naszego Domu, wiecie, tego budynku przy Alei Zjednoczenia, to niedaleko naszej szkoły”. Tak łatwo zrodzić ciekawość w dziecku.
Głód
Proszę sobie wyobrazić, że jest się takim dzieckiem głodnym wiedzy. Z pustą kartą, przy odrobinie szczęścia może nawet uda się Państwu wyobrazić siebie bez skrzywionej psychiki po latach szkolnych. I mają Państwo szansę nadrobić wiedzę, usystematyzować ją. W tym celu polecam książkę „Nasz Dom 1919 – 2019”. Pedagogiki społeczne, miasto i dzieciństwo w praktyce Naszego Domu”. To wielowątkowa opowieść odsłaniająca historię ponad stuletniej placówki sprawującej opiekę nad dziećmi. Wydana została na stulecie tego miejsca. To świadectwo pracy pedagogicznej Maryny Falskiej. Ważną część książki stanowią analizy tekstów dokumentujących pracę założycielki i patronki Naszego Domu. Szeroki kontekst historyczno-społeczny, założenia urbanistyczno-architektoniczne dają możliwość pełnego zrozumienia historii tego miejsca i jego znaczenia dla Bielan.
Napisz komentarz
Komentarze