Od początku listopada w bielańskim urzędzie trwają rozmowy w sprawie budowy Gazociągu Warszawskiego. Jego przebieg zaplanowano bowiem przez teren dzielnicy. Projekt inwestycji wciąż jest w trakcie opracowywania. Oddanie gazociągu planuje się na 2025 rok. Jednakże już teraz jego wykonawca przygotowuje się do zapobiegania ingerencji prac w życie codzienne mieszkańców.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o szczegółach budowy gazociągu,
- jakie utrudnienia mogą wystąpić w trakcie prac,
- o tym, jak wykonawca planuje rozwiązać uciążliwości wynikające z budowy.
W dniach 8 oraz 10 listopada GAZ-SYSTEM S.A. przeprowadziła dwa spotkania konsultacyjne w sprawie zaplanowanej przez siebie budowy Gazociągu Warszawskiego. Pierwsze z nich odbyło się z mieszkańcami dzielnicy w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej. Drugie natomiast na sesji Komisji Ochrony Środowiska Rady Dzielnicy. Dotyczyły one: omówienia trasy inwestycji, wstępnego zakresu prowadzonych prac, harmonogramu projektu oraz zasad bezpieczeństwa.
Gazociąg przecinający Bielany
Gazociąg Warszawski to inwestycja, która połączy siecią gazociągową Rembelszczyznę z Morami. Jego budowa jest działaniem mającym sprostać znacznemu wzrostowi zapotrzebowania na gaz ziemny w aglomeracji warszawskiej. Nasilenie popytu przewidziane jest na najbliższą dekadę. Dzięki budowie nowego gazociągu zwiększy się dostęp do gazu ziemnego zarówno dla odbiorców przemysłowych, jak i dystrybucyjnych.
Sieć gazowa ma mieć długość 28,5 kilometra. Jego trasa przebiegać będzie przez gminy: Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki oraz trzy warszawskie dzielnice: Białołękę, Bielany i Bemowo. Za inwestycję odpowiada GAZ-SYSTEM S.A.
Rozpoczęcie prac planuje się na kwiecień 2023 roku. Ich zakończenie zaś na kwiecień 2025 roku. Miesiąc później rozpoczęty ma zostać przesył gazu do aglomeracji warszawskiej. Budowa ma składać się z trzech etapów. Pierwszy z nich obejmuje: zawiadomienie właścicieli terenów o rozpoczęciu budowy oraz rozpoznanie archeologiczne i saperskie w pasie budowy. W drugim etapie usunięta zostanie przyległa roślinność. Robotnicy rozmieszczą rury, wykonają wykopy. Następnie wybudują obiekty gazowe i przeprowadzą pierwsze testy. Po tym nastąpi trzeci etap. Zrekultywowany zostanie w nim teren po budowie. Wykonawcy będą ponadto starali się o uzyskanie pozwoleń na użytkowanie infrastruktury.
Utrudnienia zostaną zduszone?
Każda inwestycja infrastrukturalna oddziałuje na otoczenie. Następstwo takie tyczy się również budowy gazociągu. Iwona Dominiak, rzeczniczka prasowa GAZ-SYSTEM, zapewnia jednak, iż ,,na etapie projektowania gazociągu warszawskiego GAZ-SYSTEM podjął działania w celu zminimalizowania wpływu inwestycji na środowisko”. Rzeczniczka przytoczyła następujące informacje:
- Według zapowiedzi firmy, ochrona środowiska przeprowadzona ma zostać wielopłaszczyznowo. Pas inwestycji będzie przeprowadzony jak najbliżej istniejącego już gazociągu, dzięki czemu znajdzie się częściowo w strefie pozbawionej drzew (zminimalizuje to wycinkę). Ponadto gazociąg na bielańskim odcinku 2,4 km poprowadzony zostanie metodą bezwykopową, głęboko pod systemem korzeniowym drzew. Zmniejszyć to ma wycinkę drzew o 30%.
- Ruch pojazdów nie zostanie ograniczony z powodu budowy (ze względu na bezwykopowy charakter prac). Po drogach poruszać się będzie natomiast sprzęt budowlany.
- Mieszkańcom z sąsiadujących z inwestycją działek zostanie zapewniony dojazd do posesji.
- Inwestycja będzie miała wpływ na okoliczne otoczenie na czas wykonywania prac. Obowiązkiem przyszłego wykonawcy prac jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz mieszkańcom.
Co w zamian?
- Mniejsza emisja zanieczyszczeń przez warszawskie ciepłownie i elektrociepłownie.
- Wpływający corocznie do budżetu gminy podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu znajdującego się na terenie gminy.
- Ciągłość zasilania paliwem gazowym aglomeracji warszawskiej. Pewność dostaw gazu na Bielany.
- Gaz ziemny jako paliwo przejściowe na drodze ku gospodarce niskoemisyjnej.
- W ramach współpracy z Lasami Miejskimi m. st. Warszawy w listopadzie br. spółka przekazała darowiznę finansową na odnowienie 1,67 ha powierzchni leśnej zlokalizowanej na obszarze Radiowa. Wiosną 2023 r. planowane jest tam nasadzenie 21 tys. szt. sadzonek olszy, topoli oraz wiązu. Kolejne nasadzenia mają odbyć się w kolejnych latach.
- Spółka podpisała z Miastem Stołecznym Warszawa list intencyjny, w którym zadeklarowała się współpracować przy realizacji działań przyrodniczych w trakcie oraz po zakończeniu inwestycji. Współpraca ta dotyczy również Bielan.
Napisz komentarz
Komentarze