Jaki jest koszt utrzymania Bielan? Pytanie to zadaje sobie wielu mieszkańców. Odpowiedzi na nie szukać można w podsumowaniach budżetowych dzielnicy. Jaka jest jednak cena budowy i eksploatacji poszczególnych elementów codziennego użytku takich jak: latarnie czy chodniki?
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- ile wynosi tegoroczny bielański budżet inwestycyjny,
- jaki jest koszt poszczególnych miejskich zakupów,
- ile wybranych inwestycji może zakupić dzielnica.
Każdego dnia setki osób korzystają z dzielnicowych inwestycji, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Chodniki, latarnie, ścieżki rowerowe, place zabaw czy posadzone drzewa to tylko część takowych materii. Wybudowanie tychże obiektów wiąże się z kosztami, które pokrywa zazwyczaj dzielnica. Dzielnica, która finansuje je ze swojego określonego budżetu. Dla zrozumienia funkcjonowania bielańskiego systemu inwestycyjnego zasadna zatem zdaje się być wiedza o wysokości budżetu oraz kosztach poszczególnych przedsięwzięć.
Jakimi środkami dysponuje dzielnica?
Coroczna uchwała budżetowa kształtuje sytuację finansową Bielan na okres 12 miesięcy. Stanowi ona plan wydatków, dochodów, przychodów i rozchodów dzielnicy. Uchwałę tę przekłada dzielnicy miasto, które zarządza budżetem. Tegoroczna suma przyznana Bielanom wyniosła 615,4 mln złotych. Podzielona jednak została na wydatki bieżące (593.740.791 zł) oraz majątkowe (21.669.074 zł).
Wydatki majątkowe to takie, których wartość przekracza 10 tys. złotych (np. inwestycje, zakup akcji). Wydatki bieżące to z definicji takie, które nie są majątkowymi (np. wydatki jednostek budżetowych na wynagrodzenia i składki, świadczenia na rzecz osób fizycznych). Do bielańskiego budżetu wliczają się ponadto dochody realizowane przez dzielnicę (120,2 mln zł) oraz środki gromadzone na wydzielonych rachunkach jednostek budżetowych (17,8 mln zł). Jednakże to właśnie budżet majątkowy jest kluczowy dla realizowanych inwestycji.
Na moje pytanie o znajomość budżetu dzielnicy, jedynie jeden z dziesięciu bielańczyków odpowiedział poprawnie. Średnia z podawanych przez mieszkańców kwot wyniosła ok. 350 mln złotych. Najniższa kwota, która padła w odpowiedziach to 13 mln zł, a najwyższa 1 mld złotych. Czterech mieszkańców wspomniało natomiast o tym, że spodziewa się cięć budżetowych z tytułu rządowego programu Polski Ład.
Inwestycje w praktyce
Środki, które otrzymuje dzielnica, wydają się dużą kwotą. Pod uwagę należy jednak wziąć wzrost kosztów oraz fakt, iż są to pieniądze przeznaczone na okres roku. Jak zatem zwizualizować liczbę inwestycji, którą można przez ten czas zrealizować?
Na stronie internetowej budżetu obywatelskiego opublikowano ceny wybranych obiektów miejskiej infrastruktury. Na kanwie podanych informacji łatwo oszacować możliwości finansowe dzielnicy.
Dobrym przykładem jest mała architektura. Koszta latarni wahają się w przedziale 5 tys - 19 tys złotych. Cena uwarunkowana jest jej rodzajem. Latarnia uliczna to koszt 13 tys - 18 tys złotych. Znacznie tańsza jest z kolei latarnia podwórzowa: 5 tys - 10 tys złotych. Instalacja i obsługa kosza na śmieci o pojemności 55 litrów wynosi do 4 tys złotych. Montaż ławki z oparciem to wydatek rzędu 2,5 tys - 3,5 tys złotych.
Ciekawie prezentuje się kosztorys infrastruktury komunikacyjno-drogowej. Za budowę lub remont 100 m² chodnika zapłacić trzeba 40 tys złotych. Taki sam zabieg w przypadku ścieżki rowerowej to zaś kwota 100 tys złotych. Wybudowanie samochodowego miejsca parkingowego z kostki wiąże się z zapłatą 8 tys złotych. Koszt autobusowej wiaty przystankowej to wydatek w przedziale od 28 tys do 42 tys złotych. Zakup jednego stojaka rowerowego (w kształcie litery ,,U”) to inwestycja o koszcie 700 - 1,5 tys złotych.
Zaskakująco na tle innych inwestycji jawi się zieleń miejska. Posadzenie drzewa (w zależności od grubości pnia) wynosi od 1,5 tys do 4,5 tys złotych. Krzewu zaś ok. 120 złotych. Urządzenie 1 m² trawnika (z siewu) to koszt 25 zł. Rozpłytowanie 10 m² terenu wiąże się z opłatami rzędu 2,5 tys złotych.
Dwadzieścia jeden milionów - dużo czy mało?
Pamiętając, iż tegoroczny bielański budżet to ok. 21 mln złotych, obliczyć można na ile inwestycji stać dzielnicę. Pamiętać jednak należy, iż część środków przeznaczana jest na inne inwestycje (np. wydarzenia kulturalne, ekspertyzy), które nie zostały uwzględnione.
W 2016 roku Rynek Infrastruktury podał, iż Zarząd Dróg Miejskich jest w posiadaniu 100 tysięcy słupów i opraw oświetleniowych. Gdyby postawić je dziś wzdłuż ulicy, ich zakup wyniósłby ok. 1 800 000 000 złotych. A na zakup ilu z nich pozwoliłby bielański budżet? Niemal 1% wszystkich warszawskich latarni - ok. 1166.
Według informacji stołecznego urzędu z 2014 roku liczba przystanków autobusowych w Warszawie wynosiła 3568. Zakładając, iż na każdym z nich znajduje się jedna wiata przystankowa, budowa ich w 2022 r. wiązałaby się z zapłatą ok. 149 856 000. Dzielnica byłaby w stanie wybudować 500 takowych konstrukcji.
Zestawienie to pokazuje, iż budżet inwestycyjny dzielnicy nie jest tak pokaźną kwotą, jaka mogłaby się wydawać. Wraz z rosnącymi cenami stawia to bielański zarząd w sytuacji, w której musi planować inwestycje z jeszcze większym uwzględnieniem zasadności danego projektu.
Napisz komentarz
Komentarze