Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:18

Bielany ograniczą zużycie prądu? Pomysł radnego na 2023 rok

Bielański radny Piotr Ślaski zaproponował plan, który zakłada zmniejszenie zużycia prądu na terenie dzielnicy. Objąć ma dzielnicowe wydatki w 2023 roku. Pomysł narodził się wraz z przewidywaniami dotyczącymi ciężkiej sytuacji finansowej dzielnicy w przyszłym roku. 

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • jakie działania zaproponował radny,
  • czy realne jest ich wprowadzenie.

Wojna w Ukrainie, rosnąca inflacja, pandemia COVID-19 - wszystkie te czynniki wpływają na koszty energii elektrycznej w Polsce. Rok 2022 przyniósł wysokie podwyżki prądu, które według zapowiedzi Energia Direct, nie ulegną obniżeniu przed 2030 rokiem. Na domiar złego stołeczny ratusz uchwalił budżet miasta na 2023 rok, który zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami, uległ cięciom finansowym. 

W związku z powyższymi czynnikami oraz przewidywaniami ciężkiej sytuacji finansowej dzielnicy, radny Piotr Ślaski zaproponował rozwiązania, które mogą pomóc w ograniczeniu zużycia prądu na Bielanach w 2023 roku.

Kontrole w celu oszczędności

W dniu 22 listopada 2022 roku bielański radny Piotr Ślaski przedłożył interpelację w sprawie oszczędności prądu na terenie dzielnicy w 2023 roku. Cięcia te wynikać mają z uwagi na ciężką sytuację finansową Warszawy, ale i możliwe niedobory prądu w nadchodzącym roku.

Pierwszą propozycją przedstawioną przez Ślaskiego jest oszczędność w oświetlaniu infrastruktury przynależnej dzielnicy. Dotyczy to publicznych budynków takich jak: urząd czy szkoły, ale także mniejszej zabudowy w postaci latarni. Ślaski proponuje wyłączenie części oświetlenia ulicznego: co drugą latarnię lub skrócony czas ich działania. Oświetlenie powinno zostać wymienione na ledowe bądź energooszczędne. 

Radny postuluje ponadto o kontrolę budynków przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami oraz zarządzające nimi firmy. W wielu piwnicach, garażach czy lokalach magazynowych zainstalowane wciąż jest oświetlenie tradycyjne, które generuje dodatkowe zużycie prądu. Podobny audyt dotyczyć ma publicznych budynków na terenie dzielnicy. Ochrona zobligowana ma zostać do sprawdzania, czy w nieużytkowanych pomieszczeniach nie zostało pozostawione włączone światło.

Rozważona powinna zostać także istota obecnych, jak i przyszłorocznych iluminacji świątecznych. Zdaniem radnego powinno się z nich zrezygnować bądź ograniczyć do minimum.

Realny pomysł czy utopia?

Na interpelację radnego odpowiedziała zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Bielany - Sylwia Lacek. Poinformowała ona Ślaskiego, iż w październiku br. dzielnicowe Biuro Edukacji wysłało pismo do dyrektorów szkół i innych placówek oświatowych, dotyczące optymalizacji kosztów mediów w tychże obiektach. Podała ponadto, iż urząd wywiązuje się z czynności, o których wspomina radny.

- Informuję, że pismem z  27 września 2022 r. Naczelnik Wydziału  Administracyjno-Gospodarczego Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy polecił ochronie, aby dokonywała obchodu budynku po godz.16:30 w celu wyłączania świateł na korytarzach, w pokojach socjalnych oraz łazienkach oraz powtórzenie tej czynności w momencie opuszczania budynku przez wszystkie osoby. Tego samego dnia również została rozesłana prośba do wszystkich pracowników, aby dokonywali oszczędności w energii. Jednocześnie informuję, że Zarząd Dzielnicy Bielany zdecydował o zmniejszeniu oświetlenia w budynku tam gdzie jest to możliwe jak również o wymianie opraw oświetleniowych na system LED. W chwili obecnej w budynku przeprowadzana jest taka wymiana oświetlenia na oświetlenie energooszczędne - mówi Sylwia Lacek.

Urzędniczka odniosła się także do propozycji ograniczającej obecność iluminacji świątecznej. Doniosła, iż zgodnie z wytycznymi Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, iluminacja wyłączana jest przed północą. Ma ona charakter symboliczny, a wyposażona jest w elektrooszczędne diody typu LED.

O pozostałych propozycjach Piotra Ślaskiego zadecyduje Zakład Gospodarowania Nieruchomościami oraz Zarząd Dróg Miejskich.

Jaka jest faktyczna kondycja finansowa dzielnicy?

Po obniżeniu wysokości warszawskiego budżetu, Bielany wcale nie wychodzą stratne. Sytuacja jest wręcz przeciwna, gdyż środki budżetowe Bielan na 2023 r. sięgają kwoty 687,5 mln złotych. To o 72,1 mln złotych więcej, niż w roku poprzedzającym. 

Trzeba jednakże zwrócić uwagę na aspekt odmiennej sytuacji ekonomicznej oraz politycznej na przestrzeni 12 miesięcy. Wskaźnik inflacji w grudniu 2021 r. wyniósł 8,6%. Niemalże rok później zaliczył wzrost do poziomu 17,4%. Niesie to wzrost cen, a w rezultacie mniejsze możliwości finansowe dzielnicy.

Średnia cena 1 kilowatogodziny w Polsce w 2021 r. wyniosła 74 gr. W 2022 roku było to już 77 groszy. Według prognozy portalu wysokienapiecie.pl w 2023 r. cena ta ma wzrosnąć do niemalże złotówki. Sytuacja ta wygeneruje wzrost opłaty elektrycznej o niemal 30%, co wywołać może poważne zachwianie w budżecie dzielnicy.


image00001-8

image00001-8


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze