Kwiecień plecień, bo przeplata… Dokładnie tak! W Bielańskim Ośrodku Kultury ta różnorodność będzie widoczna w bogatym repertuarze imprez. Przed nami koncerty, spektakle, wernisaże, a także wydarzenia dla dzieci! Sprawdź szczegóły.
Świąteczne Dwie Godziny dla Rodziny
Spektakl na podstawie baśni tradycyjnej „O kogutku, co umiał działać do skutku” w wykonaniu Teatru Echa oraz warsztaty „Palemka wielkanocna”
Stara baśń ludowa wraz z dziećmi śpiewana, na skrzypcach, akordeonie, lutni i cymbałach przepięknie zagrana. Bohaterem baśni jest rozśpiewany i uparty Kogutek. Zwierzę nie byle jakie, bo od pradawnych czasów mające moc przywoływania światła pośród ciemności. Nasz bohater bywa niepokorny, czasem wręcz zadziorny. Nie pozwala na niesprawiedliwość, a jego upór i hart ducha sprawiają, że nawet wrogowie zaczynają traktować go z szacunkiem. Nasz mały bohater będzie potrzebował Waszej, dzieci, pomocy! Ku ku ryku!
Koguta do spektaklu wyrzeźbił twórca ludowy – Jan Puk.
Przedstawienie na podstawie baśni tradycyjnej ze zbiorów O. Kolberga w autorskiej, rymowanej adaptacji K. Żytomirskiej.
Teatr Echa tworzy muzyczne, interaktywne baśnie z wykorzystaniem instrumentów takich jak cymbały, skrzypce, cytra, akordeon, flety, lutnia oud, duduk, bębny (obręczowy, baraban), okaryny i inne. Inspirują go dawne baśnie tradycyjne, z dźwięków i słów splata także własne opowieści.
Teatra Echa wystąpi w składzie:
- Piotr Pardela – lutnia, cymbały, śpiew
- Katarzyna Żytomirska – śpiew, opowieść
- Marijka Łubjancewa – skrzypce, śpiew, język ukraiński
Czas trwania: ok. 120 min.Bilety: 20 zł. dziecko/dorosły, przedsprzedaż od 21.03 w BOK i na eventim.pl
Kiedy? – Sobota, 1 kwietnia o godz. 12.30
Wernisaż akwareli Elżbiety Wichrowskiej – Janikowskiej „Magia natury”
Monodram komediowy według tekstu Zbigniewa Moskala, opowiadający historię miłosną z punktu widzenia starzejącego się mężczyzny. Magister inżynierii sanitarnej dzieli się z nami wspomnieniami z cudownych kilku lat wielkiej miłości z młodszą Jadzią, która pewnego dnia nagle odmienia jego życie. Stary kawaler nagle odkrywa w sobie amanta, chodzi na randki (na pizzę). Ćwiczy powitanie przed lustrem w toalecie, przeżywa uczuciowe uniesienia, aż wreszcie opuszcza wynajmowany od wielu lat lokal, by zamieszkać z kobietą. Bohater porusza się jak dziecko we mgle, a sytuacje wokół niego wciąż go dziwią i zaskakują. Zadaje więc pytania i próbuje pojąć takie zjawiska jak ciąża kobiety, zjazd rodzinny z okazji urodzin dziecka, czy choćby zawodzenie religijne w kościele. Jest nieraz jak przybysz z innej planety, który pojawił się w typowej polskiej rodzinie. Nie unika głębokich egzystencjalnych przemyśleń, które go dręczą i zmieniają. Cała ta często zabawna i pełna trafnych, nieraz kąśliwych spostrzeżeń o naszych polskich rytuałach historia opowiadana jest jednak z pewnej perspektywy. Oto nasz bohater czeka z niecierpliwością na ważną wiadomość, która może dogłębnie zmienić jego życie. Piękne chwile z Jadzią nagle stanęły w cieniu lęku. Z komedii rodzi się dramat. Farsa zamienia się w pełną napięcia chwilę wyczekiwania. Tempo zwalnia, a w tle brzmi barokowa aria. Życie po raz kolejny wywraca się do góry nogami.
- Reżyseria: Paweł Paszta
- Scenografia: Ewelina Brudnicka
- Choreografia: Joanna Lichorowicz
- Obsada: Sławomir Holland
Czas trwania: 70 minBilety: 35 zł, przedsprzedaż od 28.03 w BOK i na eventim.pl.
Kiedy? – Niedziela, 23 kwietnia o godz. 18.00
Festiwal Muzyki Kameralnej na BielanachKoncert „Chopinowskie arcydzieła”
Wystąpią:
Andrzej Wierciński – fortepian
Varsovia Ensemble – zespół kameralny
Orkiestra Kameralna Varsovia Ensemble powstała w 2003 roku z inicjatywy I skrzypka Kwartetu Camerata Włodzimierz Promińskiego. Orkiestra koncertowała w prestiżowych salach w Polsce. Uczestniczyła także w tournée w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie osiągnęła spektakularny sukces na III Festiwalu Muzyki Klasycznej w Al-Ain. Występowała także w Abu Dhabi.
Varsovia Ensemble ma w swoim repertuarze utwory z różnych epok – od baroku po muzykę współczesną m.in. Mozarta, Schuberta, Mendelssohna – Bartholdy’ego, Szostakowicza, Góreckiego, Griega, Kilara.
Program: Fr. Chopin– Koncert fortepianowy f-moll op. 21– Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op.22
Andrzej Wierciński – jako półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie zasłynął jako artysta dojrzały, który posiada znakomity warsztat techniczny pozwalający kreować dźwięk bardzo swobodnie. W październiku 2019 roku zdobył III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hong Kongu.
W 2022 roku zdobył III Nagrodę na Amerykańskim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Los Angeles wyróżniając się mocno swoją osobowością oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym “Red Maple Music Competition” w Toronto.
Czas trwania: 60 minWejściówki od 17.04 w BOK i na bielanski.waw.pl.
Kiedy? – Piątek, 28 kwietnia o godz. 18.00
Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj nas na:
Napisz komentarz
Komentarze