W ubiegłym tygodniu 87-letni mieszkaniec Bielan stracił niemalże 40 tys. złotych. Podczas rozmowy telefonicznej oszustka namówiła go, aby wyrzucił swoje oszczędności przez okno. To nie pierwsza taka sytuacja, w której bielańscy seniorzy padają ofiarą kradzieży.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o szczegółach zdarzenia,
- jak zareagować w podobnej sytuacji,
- z jakich metod korzystają oszuści.
W 2021 roku na terenie województwa mazowieckiego doszło do 23 593 kradzieży. Stanowi to prawie 30 procent przestępstw w tymże województwie. Od lat ich liczba systematycznie rośnie. Tendencja ta dotyczy również wieku ofiar. Coraz częściej celem przestępców padają seniorzy. Przez nadmierne zaufanie, niewiedzę i naiwność grupa ta podatna jest na oszustwa.
Na Bielanach przestępstwa, których ofiarą padają seniorzy, zdarzają się coraz częściej. W związku z powyższym bielańska policja apeluje o zdrowy rozsądek i ostrożność. W zeszłym tygodniu emeryt z Bielan stracił w tenże sposób majątek swojego życia.
40 tys. za oknem
Do 87-letniego mężczyzny zadzwonił telefon. Kobieta podszywająca się pod policjantkę z dzielnicowej komendy poinformowała go, że tutejsza jednostka przeprowadza tajną akcję. Co więcej, dodała, iż jego mieszkanie może paść łupem przestępców. Czterech mężczyzn miało bowiem włamać się do jego lokum i ukraść wszystkie zgromadzone przez emeryta oszczędności. Oszustka zaproponowała mu, aby spakował pieniądze do torby i wyrzucił przez okno. Pakunek przejmie natomiast dwójka funkcjonariuszy, którzy go zabezpieczą, a następnie schwytają sprawcę.
Przerażony mężczyzna bez chwili namysłu wykonał polecenie podszywanej policjantki - spakował oszczędności do dwóch osobnych reklamówek, po czym wyrzucił je przez okno. To był ostatni raz, gdy 87-latek widział zgromadzone przez lata oszczędności. W wyniku oszustwa mężczyzna stracił 39 000 złotych oraz 300 dolarów.
Niezmienna praktyka
Sposób działania oszustów od lat funkcjonuje na podobnych mechanizmach. Wpierw wzbudzają u ofiar poczucie zagrożenia, wywołują presję, a następnie wykorzystują ich łatwowierność i niewiedzę.
Funkcjonariusze policji zwracają się z prośbą o każdorazowe poinformowanie o podobnym incydencie, jeśli oszust spróbuje się skontaktować.
- W sytuacji, kiedy senior odbierze telefon, w którym rozmówca porusza temat pieniędzy i namawia do ich przekazania, wykonania przelewu czy wypłaty PRZERWIJ NATYCHMIAST POŁĄCZENIE, a następnie skontaktuj się bezpośrednio z członkiem rodziny, którego numer telefonu znasz, zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub udaj się do najbliższej jednostki Policji - informuje na swojej stronie V Komenda Rejonowa Policji.
Napisz komentarz
Komentarze