Rozpoczęto prace rozbiórkowe budynku EuRoPol Gazu. Rozbiórka wzbudza jednakże wątpliwości wśród mieszkańców.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- czy prace prowadzone są zgodnie z przepisami,
- kiedy zakończy się rozbiórka,
- jak wyglądać będzie inwestycja w miejscu ,,szkieletora”.
Po 23 latach od rozpoczęcia budowy podjęto decyzję w sprawie przyszłości budynku EuRoPol Gazu. Dwadzieścia lat po wstrzymaniu prac budowlanych na teren konstrukcji powrócili robotnicy. Tym razem jednakże w celu rozpoczęcia rozbiórki pustostanu. W piątek 28 kwietnia rozpoczęto burzenie bielańskiego ,,szkieletora”. Sytuacja ta nie umknęła mieszkańcom dzielnicy, którzy mają obiekcje wobec prowadzonych przez robotników czynności.
,,Przez 23 lata rozwinęło się tu życie”
W połowie kwietnia do naszej redakcji zwróciła się czytelniczka, która podzieliła się z nami swoimi obawami. Na ogrodzonym terenie tejże budowli przez 23 lata rozwinęło się życie różnych zwierząt np. rozmaitych gatunków ptaków czy kun, które obecnie są w okresie lęgowym. Czytelniczka zwróciła uwagę na to, że prace rozbiórkowe mogą zagrażać powstałemu tam ekosystemowi.
W sprawę włączony został bielański ratusz, który na wniosek pani Małgorzaty udzielił jej dostępu do informacji publicznej. Z pisma wynika, że 24 marca przedstawicielka Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Bielany wraz z Ekopatrolem Straży Miejskiej oraz asystą Policji udała się na teren budowy. Został on oznaczony tablicą informacyjną o rozpoczęciu prac w dniu 20 kwietnia br.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. na tydzień przed rozpoczęciem prac budowlanych, należy uzyskać aktualną opinię przyrodniczą, która stwierdza brak lub obecność gatunków zwierząt. W przypadku stwierdzenia takowych gatunków koniecznym jest prowadzenie prac z ich uwzględnieniem (np. zakaz płoszenia).
Zablokowany przejazd
Wątpliwością, z którą żyją mieszkańcy ulicy Literackiej, jest problem przejezdności drogi. Mieszkańcy obawiają się, że ciężarówki, które wywozić będą gruz, przyczynią się do nieprzejezdności ulicy.
Nie jest to jednak jedyna zagwozdka tejże grupy. W związku z planowanym w miejscu ,,szkieletora” osiedlem mieszkańcy obawiają się, że przez jego budowę ulica Literacka będzie nieprzejezdna przez stałe korki. Na terenie inwestycji zamieszkać ma 1000 osób. Co więcej, powstanie na nim parking dla 500 samochodów.
Wobec tego mieszkańcy bielańskich Piasków utworzyli petycję. Nosi ona tytuł ,,NIE dla 500 nowych aut na ul. Literackiej”. Postulujący zauważają, iż “wyjazd na świat” z istniejących osiedli mieszkaniowych z rejonu ul. Literackiej możliwy jest jedynie przez skrzyżowanie ulic Kochanowskiego i Rudnickiego, które już teraz jest niewydolne. Co więcej, planowane w tym miejscu rondo również nie rozwiąże problemu, gdyż ruch zatka się na równorzędnym skrzyżowaniu ul. Literackiej i Kochanowskiego znajdującym się ok. 30 metrów przed skrzyżowaniem ul. Kochanowskiego i Rudnickiego.
Już po dwóch latach prace nad gmachem zostały wstrzymane. Jak się później okazało, na zawsze. Przez wiele lat nieukończony budynek niszczał. W 2015 roku spółka wystawiła obiekt na sprzedaż. Wyceniła go na 79 mln złotych, czyli trzy razy mniej, niż w niego zainwestowała. Dopiero po 6 latach sprawy zaczęły nabierać obrotów. W 2021 roku pustostan trafił w ręce nowego właściciela. Zakupiła go firma Dom Development.
Osiedle zamiast pustostanu
Dwa lata po zakupie inwestycji, 11 stycznia br. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego udzieliło inwestorowi pozwolenia na rozbiórkę budynku. Data jej rozpoczęcia nie jest jeszcze znana.
W tej samej decyzji Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego udzieliło firmie pozwolenia na budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z parkingiem podziemnym i naziemnym. Ponad powierzchnią mają być podzielone na cztery bryły. Mają osiągnąć od sześciu do ośmiu kondygnacji. Najwyższy punkt będzie miał ich jednak czternaście i zlokalizowany będzie u zbiegu ul. Maczka i trasy Armii Krajowej.
Napisz komentarz
Komentarze