Powstała petycja w sprawie ochrony przed działaniami deweloperów bielańskiej części Lasu Uroczysko Bemowo.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o szczegółach inicjatywy,
- jakie działania na terenie lasu planują deweloperzy.
Uroczysko Las Bemowo to trzeci co do wielkości kompleks leśny w Warszawie. Położony jest nie tylko na terenie Bemowa, ale i Bielan oraz Starych Babic. Jego powierzchnia wynosi niemalże 509 hektarów. Jest on jednym z najważniejszych stołecznych korytarzy ekologicznych ze względu na połączenie z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Co więcej, na jego terenie znajdują się drzewostany liczące 140 lat oraz rzadko spotykane bagna.
Ze względu na bezcenną wartość lasu w warszawskiej przyrodzie, mieszkańcy Bielan utworzyli petycję w jego sprawie.
Bielański Ols
Bielańczycy zdają sobie sprawę z wartości Lasu Uroczysko Bemowo. Chcąc zapobiec jego zniszczeniu stworzyli petycję ,,Bielański Ols”. Nazwa nawiązuje do olsu, czyli lasu zdominowanego przez olszę czarną, który porasta bagienne siedliska.
- Jest to środowisko unikatowe na terenie Warszawy. W naszej dzielnicy podobny charakter ma jeszcze tylko niewielka olsowa wyspa w parku Olszyna, która ma status zespołu chronionego krajobrazu. Takie środowiska w Polsce i Europie zanikają, więc podlegają szczególnej ochronie - piszą twórcy inicjatywy.
Gazociąg przez Bielany
Gazociąg Warszawski to inwestycja, która połączy siecią gazociągową Rembelszczyznę z Morami. Jego budowa jest działaniem mającym sprostać znacznemu wzrostowi zapotrzebowania na gaz ziemny w aglomeracji warszawskiej. Nasilenie popytu przewidziane jest na najbliższą dekadę. Dzięki budowie nowego gazociągu zwiększy się dostęp do gazu ziemnego zarówno dla odbiorców przemysłowych, jak i dystrybucyjnych.
Sieć gazowa ma mieć długość 28,5 kilometra. Jego trasa przebiegać będzie przez gminy: Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki oraz trzy warszawskie dzielnice: Białołękę, Bielany i Bemowo. Za inwestycję odpowiada GAZ-SYSTEM S.A.
Napisz komentarz
Komentarze