Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 13:47

Kino na Serku Bielańskim. Co obejrzeć? [Redakcja poleca]

Od czwartku 29 czerwca Serek Bielański stanie się bielańskim ośrodkiem kinematografii. Tuż przy wyjściu ze stacji metra Słodowiec ustawione zostanie bowiem przenośne kino, w którym obejrzeć będzie można filmowe hity ostatnich lat. W tym artykule przeczytasz m.in.: - jakie filmy będą wyświetlane, - w jakich dniach i godzinach odbywać się będą projekcje, - które produkcje poleca redakcja.

Pierwszy seans odbędzie się jeszcze w tym miesiącu - w czwartek 29 czerwca. Od tego dnia, aż do 24 sierpnia, w każdy czwartek mieszkańcy będą mogli delektować się światowym kinem w otoczeniu bielańskiej aury. 

Projekcje odbywać się będą na terenie zielonym Serka Bielańskiego - tuż przy wyjściu ze stacji metra Słodowiec. W czerwcu i lipcu filmy wyświetlane będą od 21:30. W sierpniu natomiast godzina zostanie przesunięta na 21:00. 

Wydarzenie odbywa się w ramach akcji Filmowa Stolica Lata. Udział w seansach jest całkowicie bezpłatny. Jakie produkcje czekają na bielańczyków?

1. Dom Gucci [29.06]

Rok: 2021

Gatunek: dramat biograficzny

Reżyser: Ridley Scott

Obsada: Lady Gaga, Adam Driver, Al Pacino, Jeremy Irons, Jared Leto, Jack Huston

"Dom Gucci" inspirowany jest szokującą, prawdziwą historią rodzinnego imperium stojącego za włoskim domem mody Gucci. Trzy dekady miłości, zdrady, dekadencji, zemsty, zwieńczone w końcu morderstwem, pokazują, co znaczy nazwisko Gucci, ile jest warte i jak daleko posunie się rodzina, by nie wypuścić z rąk kontroli nad fortuną.

Ocena redakcji: 5/10

Niewykorzystany potencjał świetnej historii. W filmie przeważa słabe aktorstwo, przegadanie i przedłużanie. 

2. Pierwszy człowiek [06.07]

Rok: 2018

Gatunek: dramat biograficzny

Reżyser: Damien Chazelle

Obsada: Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke, Kyle Chandler, Corey Stoll

Film skupia się na życiu Neila Armstronga w latach 1961-1969. „Pierwszy człowiek” to wstrząsająca, opowiedziana w pierwszej osobie historia na podstawie książki Jamesa R. Hansena. Zapis trudu, wyrzeczeń i poświęcenia, które wiązały się z jedną z najbardziej niebezpiecznych misji w historii ludzkości.

Ocena redakcji: 8/10

Bardzo dobra biografia, nie w klasycznym stylu. Emocjonalna podróż w kosmos rodem z ,,Odysei kosmicznej”. Film dopełnia genialna oprawa muzyczna.

3. Narodziny gwiazdy [13.07]

Rok: 2018

Gatunek: melodramat muzyczny

Reżyser: Bradley Cooper

Obsada: Lady Gaga, Bradley Cooper, Sam Elliott, Andrew Dice Clay

Bradley Cooper wciela się w rolę Jacksona Maine’a, gwiazdora muzyki country, którego kariera chyli się ku upadkowi, gdy odkrywa utalentowaną, nieznaną nikomu piosenkarkę Ally (w tej roli Lady Gaga). Kiedy między tą dwójką wybucha płomienny romans, Jack nakłania Ally do wyjścia z cienia i pomaga jej osiągnąć sławę. Jednak gdy kariera Ally w szybkim tempie przyćmiewa dokonania Jacka, jest mu coraz trudniej poradzić sobie z własną, gasnącą gwiazdą.

Ocena redakcji: 6,5/10

Gorsze od pierwowzoru z Barbrą Streisand, ale dobre muzycznie i aktorsko. Produkcja nie bez powodu zdobyła Oscara.

4. Azyl [20.07]

Rok: 2017

Gatunek: Dramat wojenny

Reżyser: Niki Caro

Obsada: Jessica Chastain, Johan Heldenbergh, Daniel Bruhl, Timothy Radford, Iddo Goldberg

Poruszająca filmowa opowieść, która wydarzyła się naprawdę. Antonina Żabińska, żona dyrektora warszawskiego zoo, wspólnie z mężem, Janem, ukrywali podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w willi Żabińskich. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Ocena redakcji: 7/10

Film o ważnych postaciach w historii nie tylko Polski, ale całej II Wojny Światowej. Jedna z nielicznych sytuacji, gdy film o Polakach jest zagranicznej produkcji.

5. Przełęcz ocalonych [27.07]

Rok: 2016

Gatunek: dramat wojenny

Reżyser: Mel Gibson

Obsada: Andrew Garfield, Sam Worthington, Luke Bracey, Teresa Palmer, Hugo Weaving

Schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicznym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na przekonania odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Tak rodzi się legenda bezbronnego bohatera.

Ocena redakcji: 7/10

Bardzo symboliczny film. Przedstawia ważne społecznie tematy takie jak: wojna, wiara czy wartości.

6. Gorący temat [03.08]

Rok: 2019

Gatunek: dramat biograficzny

Reżyser: Charles Randolph

Obsada: Charlize Theron, Nicole Kidman, Margot Robbie, John Lithgow, Allison Janney

Stacja The Fox News to jedna z największych telewizji informacyjnych w USA. Praca w niej otwiera drzwi do wielkiej dziennikarskiej kariery i równie wielkich pieniędzy. Żeby ją dostać i utrzymać, a potem wspiąć się po szczeblach kariery trzeba zadowolić jej twórcę i despotycznego szefa Rogera Ailesa. W przypadku kobiet pracujących w stacji, słowo „zadowolić” ma bardzo dosłowne znaczenie. Zaczyna się od niewybrednych żartów, aluzji, a kończy na erotycznych propozycjach nie do odrzucenia. Ten stan rzeczy trwa przez lata, a dziennikarki stacji przechodzą koszmar. Odmowa obcowania z Ailesem grozi nie tylko zastopowaniem kariery, ale wyrzuceniem z pracy i wilczym biletem na rynku. Trzy kobiety będące na różnych szczeblach medialnej drabiny znajdują w sobie siłę, by wreszcie powiedzieć DOŚĆ. Jednak Ailes nie zamierza się poddać bez walki. Dysponuje wielką władzą, fortuną i kontaktami na politycznych szczytach. Nikt jeszcze się nie spodziewa, że ta konfrontacja zadecyduje o losie milionów kobiet na całym świecie.

Ocena redakcji: 6/10

Ważny i wciąż aktualny temat polityczny. Niestety reżyseria niszczy potencjał filmu.

7. Gran Torino [10.08]

Rok: 2008

Gatunek: dramat

Reżyser: Clint Eastwood

Obsada: Clint Eastwood, Christopher Carley, Bee Vang, Ahney Her, Brian Haley

Walt Kowalski, weteran wojny w Korei i zapiekły rasista z krwi i kości o stalowej woli, żyjący w świecie, który nieustannie ulega zmianom, zostaje zmuszony przez sąsiadów-imigrantów, którzy wraz ze swoją rodziną wprowadzili się po sąsiedzku, do trudnej konfrontacji z własnymi zadawnionymi uprzedzeniami. A wszystko zacznie się od klasycznego samochodu Kowalskiego - Gran Torino z 1972 roku.

Ocena redakcji: 8/10

Bardzo dobry film z kultowym Clintem Eastwoodem w roli głównej. Bardzo mocna postać pierwszoplanowa, która została świetnie napisana.

8. Wieloryb [17.08]

Rok: 2022

Gatunek: dramat psychologiczny

Reżyser: Darren Aronofsky

Obsada: Brendan Fraser, Sadie Sink, Ty Simpkins, Hong Chau

Charlie już od lat żyje na marginesie świata uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.

Ocena redakcji: 7/10

Aronofsky w pełnej okazałości - mistrz psychologicznego kina grozy wkracza w tematy własnej tożsamości, więzi z bliskimi i metafizyczności.

9. Elvis [24.08]

Rok: 2022

Gatunek: dramat biograficzny

Reżyser: Baz Luhrmann

Obsada: Austin Butler, Tom Hanks, Olivia DeJonge, Helen Thomson, Richard Roxburgh

Historia Elvisa Presleya zgłębia złożoną, ponad dwudziestoletnią relację wokalisty z jego menadżerem - Parkerem, która rozpoczęła się wraz z początkiem jego  bezprecedensowej kariery, na tle ewoluującego krajobrazu kulturowego i końca amerykańskiej niewinności. Kluczowym elementem opowieści jest jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych osób w życiu Elvisa, Priscilla Presley.

Ocena redakcji: 6/10 

Biografia króla rock n’ rolla. Pomimo wyidealizowania postaci Elvisa, jest to fim bezwątpienia warty zobaczenia ze względu na oryginalną estetykę i montaż Baza Luhrmanna.

Recenzje: Julia Filipkowska, Konrad Bawej

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze