Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 6 lipca 2024 14:28

Nowa przyszłość Bazarku na Broniewskiego

W marcu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapewnił, że teren Bazarku na Perzyńskiego zostanie oddany dzielnicy w celu jego odnowienia. Po pół roku sytuacja na bazarze nie uległa zmianie.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • jakie są plany wobec terenu,
  • jakie działania podejmują politycy w sprawie targowiska.

Bazarek na Broniewskiego to popularne targowisko, które znajduje się na warszawskich Bielanach. Ma długą historię i jest jednym z największych targowisk na terenie miasta.

Miejsce, które zna każdy bielańczyk 

Targowisko znane jest również jako "Bazarek Bielański" lub "Bazar na Bielanach". Rozpoczęło swoją działalność w latach 70. XX wieku i od tego czasu stało się ważnym miejscem handlu i spotkań dla mieszkańców Bielan i okolicznych dzielnic.

Znajdziemy tu szeroki wybór produktów spożywczych, takich jak świeże owoce, warzywa, mięso, ryby, nabiał, pieczywo oraz kwiaty i rośliny. Dodatkowo można tam znaleźć również stoiska z odzieżą, obuwiem, akcesoriami oraz różnorodnymi towarami codziennego użytku. Co więcej, na targowisku znajduje się cała gama punktów usługowych - od stanowiska z dorabianiem kluczy, aż po salon fryzjerski.

Bazarek na Broniewskiego ma swoją unikatową atmosferę, gdzie lokalni sprzedawcy i kupujący tworzą pulsujące miejsce pełne życia i aktywności. Jest to również popularne miejsce dla miłośników zakupów po niższych cenach, gdzie można znaleźć dobre okazje.

Zmienne plany 

Pomimo zmian jakie zachodzą w mieście, targowisko nadal przyciąga klientów. Jego przyszłość nie jest jednak pewna. W ciągu ostatnich lat temat Bazarku jest elementem dyskusji. 

Zwolennicy targowiska chcą by nadal funkcjonowało, ponieważ stanowi ważną część w handlowym aspekcie ich życia. Po drugiej stronie barykady stoją mieszkańcy, którzy uważają, że miejsce to z roku na rok niszczeje, straszy swoim wyglądem, a przez gromadzące się w jego ciemnych zakamarkach osoby, stanowi zagrożenie. Twierdzą, że w miejscu bazaru mogłyby powstać brakujące w dzielnicy miejsca parkingowe, lub teren zielony, który służyłby mieszkańcom. 

Pierwsze plany reorganizacji Bazarku pojawiły się w 2018 roku, po jego pożarze. Spaleniu uległa znaczna część jego północno-wschodniej strefy. Wówczas uprzątnięto spalone pozostałości po budkach. W 2019 roku rozebrano zaś ponad 40 nieużytkowanych pawilonów. W 2021 roku podjęto natomiast decyzję o odrestaurowaniu targowiska. Rada Miasta przyznała wówczas dzielnicy na ten cel prawie 2,5 mln złotych.

- Modernizacja bazaru będzie uzupełnieniem dla powstającego centrum usług lokalnych. Z dotychczasowego terenu bazaru znikną mało estetyczne baraki. Projekt pozwoli na utrzymanie handlu w okolicy, który zostanie przeniesiony na róg ul. Rudnickiego i Broniewskiego i zyska nową, czystą oraz bezpieczną formę. Wizja dla tego obszaru to efekt konsultacji, uwag i spotkań z mieszkańcami najbliższego otoczenia bazaru - informował Włodzimierz Piątkowski, zastępca burmistrza Dzielnicy Bielany. 

Co dalej?

Pomimo upływu czasu, sprawa Bazarku pozostaje dalej w tym samym miejscu. Na początku marca, na spotkaniu z mieszkańcami w liceum im. Ignacego Domeyki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarował się przekazać dzielnicy teren targowiska. Zabieg ten ma na celu uporządkować i przygotować do bazar do remonty. Od dnia spotkania prezydenta z mieszkańcami nic się jednak nie wydarzyło. Z tego powodu 5 lipca Samorząd Mieszkańców Olszyna złożył skargę do wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego.

- Jako Reprezentanci Samorządu Mieszkańców Olszyna pragniemy wyrazić zaniepokojenie w związku z opóźnieniem oddania dzielnicy Bielany w zarząd gruntu pod bazarem na ulicy Broniewskiego - czytamy we fragmencie skargi Samorządu Mieszkańców Olszyna. 

Jak się okazuje, dotrzymanie wcześniejszych terminów nie było możliwe z uwagi na procedurę wyłączenia tego terenu z zakresu pasa drogowego, dotychczas zarządzanego przez Zarząd Dróg Miejskich. Powyższy zabieg możliwy był dzięki decyzji Rafała Trzaskowskiego. Obecnie przygotowywany jest projekt zarządzenia prezydenta Warszawy, którego celem jest powierzenie terenu pod bazar dla dzielnicy Bielany

-Jesteśmy w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę. Projekt architektoniczno-budowlany bazaru uzgodniony został z odpowiednimi jednostkami miasta. Ostateczne modyfikacje, a co się z tym łączy opóźnienia, wynikały z projektu przebudowy ulicy Rudnickiego, tak aby stworzyły wspólną całość. Przygotowujemy dokumenty do procedury przetargowej, którą planujemy ogłosić tuż po uzyskaniu pozwolenia. Zadanie planowane na lata 2023/2024 - informuje Magdalena Borek, rzeczniczka prasowa bielańskiego ratusza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Janette 02.09.2023 09:56
‼️🔥Bazar do absolutnej likwidacji. Żaden parking pod oknami mieszkańców. Tylko teren zielony, co zapewni filtrację powietrza, uwolni od spalin między pobliskimi zabudowaniami a linią tram/autobusową. Koszmar okolicy‼️❗

Rezydent 02.09.2023 09:48
🔥🔥Treści art nt bazarku na broniewskiego, przez autora nie zostały należycie zweryfikowane. W latach 70/80. powstawaly bloki na Piaskach. Żaden bazarek!!! Od wielu lat bazar szpeci okolicę. Nic tam się nie dzieje. Sami Azjaci. Rudera, brud i plaga szczurów ❗ Obiekt do całkowitej likwidacji, a nie do modernizacji.‼️‼️

Paweł 15.07.2023 20:54
Pierwsze słyszę żeby bazarek na Broniewskiego powstał w latach 70 i pierwsze słyszę żeby nazywał się Bazarkiem na Bielanach co za bzdury