Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:58

Łomianki: Straż miejska w akcji. Odholowują porzucone samochody

Straż Miejska w Łomiankach odholowała samochody uznane za porzucone z ul. Warszawskiej i Kościuszki. Strażnicy ostrzegają, że w kolejce czekają kolejne auta do usunięcia. Sprawdź, kiedy służby mogą odholować twój samochód i uznać go za porzucony.
Łomianki: Straż miejska w akcji. Odholowują porzucone samochody

Źródło: Straż Miejska Łomianki

W Polsce służby mogą usunąć samochód z ulicy w kilku sytuacjach, w tym:

  1. Pojazd jest źle zaparkowany: Jeśli samochód jest pozostawiony w miejscu niedozwolonym, na chodniku, na pasie ruchu dla pieszych, na miejscu dla osób niepełnosprawnych, czy blokuje wjazd/wyjazd, może zostać usunięty przez odpowiednie służby, takie jak straż miejska lub policja.
  2. Pojazd porzucony: Jeśli samochód jest pozostawiony na dłuższy czas na ulicy, wydaje się opuszczony i nie ma widocznych oznak użytkowania, może zostać uznany za porzucony i usunięty przez władze miejskie.
  3. Zagrożenie dla bezpieczeństwa: Jeśli pojazd znajduje się w miejscu, które stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego (np. poważnie uszkodzony, wywrócony, wyciekający płyny), służby mogą podjąć działania w celu jego usunięcia.

Z drugiej opcji skorzystała Straż Miejska w Łomiankach. We wtorek, 1 sierpnia, funkcjonariusze odholowali kilka "wraków" z ul. Warszawskiej i ul. Kościuszki. "W kolejce do holowania aktualnie oczekują kolejne auta, które swoim stanem wskazują na to, że nie są użytkowane przez, co szpecą okolicę, drażnią przechodniów i blokują miejsca parkingowe" - piszą strażnicy na oficjalnej stronie. Podzielili się także zdjęciami odholowanych samochodów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy samochód może być uznany za porzucony?

Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, "pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza". Przesłankami do uznania samochodu za porzucony mogą być m. in. brak tablic rejestracyjnych, widoczne uszkodzenia karoserii, brak aktualnych badań w dowodzie itp. 

Odholowanie to jednak ostateczność. Najpierw służby próbują ustalić właściciela pojazdu i powiadomić go o konieczności przeparkowania samochodu. Jeśli się to nie uda, samochody trafiają na parking, którego koszt ponosi właściciel.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze