Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:43

Zero waste na Bielanach. Na Cmentarzu Północnym powstały zniczodzielnie

Na Cmentarzu Północnym można skorzystać ze zniczodzielni, które zostały ustawione w ramach projektu „Zerowaste dla Bielan” realizowanego z Budżetu Obywatelskiego.

Zero Waste to styl życia zgodnie z którym wytwarzanie przez człowieka odpadów ma zostać zmniejszone do zera. Argumentów jest wiele: ekonomiczne głoszą, że powtórne użycie odpadu eliminuje koszty związane z kupnem nowego przedmiotu, zgodnie z etyczno-ekologicznymi z kolei, zero waste to zmniejszenie zużycia odpadów, niezaśmiecanie planety i redukcja emisji CO2. Idea zero waste znalazła niedawno zastosowanie również w przemyśle funeralnym. Przy Cmentarzu Północnym powstały zniczodzielnie.

Przeczytaj również: ZDM ogłosił przetarg na doświetlenie 331 przejść dla pieszych. 19 z nich znajduje się na Bielanach

Cztery zniczodzielnie na Cmentarzu Północnym

- Zniczodzielnie ustawiono przy czterech wejściach na teren Cmentarza Północnego – informuje Bartłomiej Frymus z Urzędu Dzielnicy i wyjaśnia czym tak właściwie są zniczodzielnie: - To regały, gdzie mieszkańcy mogą zostawić nieuszkodzone znicze bez wkładów. Kto potrzebuje, dokupi wkład i znicz będzie gotowy do wykorzystania. Zadanie zrealizowano z Budżetu Obywatelskiego Dzielnicy Bielany. Projekt „Zerowaste dla Bielan” to nie tylko zniczodzelnia, to również jadłodzielnia, bank czasu, program „złota rączka dla seniora" oraz warsztaty dla mieszkańców.

Przeczytaj również: Spacer po Marymoncie, powstańcze śpiewanie i piknik kultury tatarskiej – weekend na Bielanach

Ekologicznie i ekonomicznie

O tym, co na celu ma budowa zniczodzielni tłumaczył portalowi Bielany.info burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk: - Wyszliśmy z założenia, że jako najbardziej zielona dzielnica chcemy promować bardzo ekologiczny tryb życia, taki tryb, który pozwala zużywać jak najmniej surowców naturalnych. Głównym zadaniem programu jest wypracowanie proekologicznych zachowań i postaw wśród mieszkańców. Mam nadzieję, że popularyzowanie tego typu inicjatyw w jakimś stopniu wpłynie na ograniczenie generowanych odpadów oraz marnotrawienia nie tylko żywności, ale również przedmiotów – wyjaśnia burmistrz i dodaje, że coraz większa część mieszkańców Bielan angażuje się w inicjatywy less waste i zero waste.

Przeczytaj również: [Wideo]Bielany Less Waste, czyli jak ograniczać produkowanie śmieci

Bielany są less waste!

Kosze na śmieci pełne są przedmiotów, które można ponownie wykorzystać, a udowadniają to członkowie grupy „Bielany less waste”. - W ostatnim czasie grupa wspólnie z bielańskimi seniorami uszyła z firanek ponad tysiąc woreczków i wielorazowych toreb na zakupy. Mieszkańcy organizowali również akcję bumerang – mówi Bartłomiej Frymus i wyjaśnia na czym polega inicjatywa: - W osiedlowych sklepach utworzono punkty, gdzie można zostawić lub skorzystać z materiałowej torby na zakupy, tak aby ograniczyć używanie popularnych jednorazowych foliówek.

Zniczodzielnie powstały dzięki finansowaniu z budżetu obywatelskiego. - Projekt ten złożyły trzy osoby, które są bardzo zaangażowane w kwestię edukacji ekologicznej, którą bardzo szeroko prowadzimy na terenie naszej dzielnicy: pani Agata Niedomagała, pani Agata Mikołajczyk oraz pan radny Krystian Lisiak, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska naszej dzielnicy – podaje burmistrz Bielan.

Przeczytaj również: Z kolejnego podwórka na Bielanach znika beton i asfalt


TOZ_4573

TOZ_4573

TOZ_4588

TOZ_4588

TOZ_4597

TOZ_4597

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze