W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o wynikach raportu,
- które miejsce w badaniu zajęły Bielany.
,,Szczęśliwy Dom. Dzielnica różnorodnych potrzeb” to ogólnopolskie badanie, przeprowadzane przez ThinkCo i Otodom. Polega ono na określeniu poziomu satysfakcji wśród mieszkańców dzielnic dwunastu największych polskich miast.
W tym roku przeprowadzono drugą edycję raportu. Jakie wnioski można z niego wyciągnąć?
Dzielnice ponad miasto
Po przyjrzeniu się dzielnicom największych miast okazuje się, że większość respondentów czuje się lepiej w swojej najbliższej okolicy. Różnice między wynikami poczucia szczęścia nie są duże, ale schemat myślenia o przewadze okolicy nad miastem jest zaskakująco powszechny. Badacze zadają sobie pytanie, z czego wynikać może taki przeświadczenie. Odpowiedzi jest wiele: czasochłonne przemieszczanie się między różnymi częściami miasta, szerokie arterie i inne elementy oddzielające dzielnice od siebie, nieznajomość i nadmiernie negatywne postrzeganie innych dzielnic, niespełnione oczekiwania wobec miasta (których nie mamy wobec dzielnic), stereotypy (np. „betonowa Warszawa”), których nie da się odczuć w swojej najbliższej okolicy.
Jak piszą twórcy raportu, pozytywniejsze podejście do mniejszych obszarów w miastach może być też zasługą poczucia „bycia u siebie”. Najbliższa okolica stanowi przedłużenie domu, dobrze czujemy się w miejscach, które świetnie znamy i które dają nam poczucie bezpieczeństwa. Bliskie otoczenie może dawać nam jednak o wiele więcej – gdy jest dobrze zaprojektowane, staje się przestrzenią zaspokajania codziennych potrzeb bez konieczności tracenia czasu na dojazdy.
Stolica pod lupą
Podstawowym wnioskiem, wyniesionym z badania, jest fakt, iż większość mieszkańców Warszawy czuje się szczęśliwa w swoim mieście. Stanowisko to reprezentowane jest przez 59% respondentów. Najwięcej takich osób znajduje się na Żoliborzu (66%), Woli (66%) i Bielanach (57%), najmniej – na Ursusie (46%), Pradze-Północ (48%), w Śródmieściu (50%) oraz na Targówku (53%).
- Na poczucie szczęścia w Warszawie pozytywnie wpływają przede wszystkim dobre warunki komunikacyjne i szybkość dojazdu. Czynnik ten szczególnie często podkreślają mieszkańcy w wieku 18–35 lat. W dalszej kolejności ze szczęściem pozytywnie koreluje dostępność sklepów, rozrywki i atrakcji kulturalnych. Po 60. roku życia jednym z ważniejszych aspektów budujących szczęście jest także dostęp do opieki zdrowotnej - piszą twórcy raportu.
Niezwykle wizualizującym parametrem, który zawarto w reparocie, jest poziom szczęścia mieszkańców z życia w swojej dzielnicy. Pozycja Bielan jest jedną z najlepszych w badaniu, bowiem zamykają one podium. Aż 67% bielańczyków zadowolonych jest z życia zarówno w swojej dzielnicy, jak i mieście. Całość listy prezentuje się następująco:
12. Praga-Północ (47%)
11. Ursus
10. Targówek
9. Rembertów
8. Śródmieście
7. Żoliborz
6. Ochota, Bemowo, Białołęka
5. Mokotów, Włochy, Wola
4. Ursynów, Wesoła
3. Bielany
2. Praga-Południe, Wawer
1. Wilanów (70%)
Jaka jest Wasza opinia na temat? Jesteście zadowoleni z życia na Bielanach?
Napisz komentarz
Komentarze