W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o historii Dnia bez Samochodu,
- jakie zmiany czekają na warszawiaków.
Dzień Bez Samochodu to symboliczna inicjatywa promująca zrównoważoną mobilność i ochronę środowiska. Poprzez ograniczenie ruchu samochodowego na jeden dzień, miasta na całym świecie stawiają sobie za cel zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, walkę z korkami ulicznymi oraz promowanie zdrowszych i bardziej ekologicznych środków transportu.
Historia święta dotyczy również Warszawy, która jako jedna z przewodnich europejskich stolic od lat uczestniczy w tymże wydarzeniu.
Ważny dzień dla ekologii
Historia Dnia Bez Samochodu sięga lat 70. XX wieku, kiedy to w reakcji na kryzys naftowy i rosnące zanieczyszczenie powietrza pojawiły się pierwsze próby ograniczenia ruchu samochodowego. Jednak oficjalna inicjatywa Dnia Bez Samochodu została zapoczątkowana w 1997 roku przez Wielką Brytanię. Inicjatywa została podchwycona przez Komisję Europejską, która w 2000 roku ustanowiła święto Ogólnoeuropejskiego Dnia bez Samochodu. Uzgodniono wówczas, iż będzie ono corocznie obchodzone 22 września.
Od tamtego dnia Dzień bez Samochodu obchodzony jest corocznie nie tylko w większości krajów Unii Europejskiej, ale i na całym świecie. W Polsce celebracja ekologicznego święta przeprowadzana jest od 2004 roku. Oprócz Warszawy w akcji bierze udział jeszcze 125 polskich miast.
,,Warszawa bez samochodu”
W najbliższy piątek 22 września warszawiacy skorzystają z transportu miejskiego za darmo. W autobusach, tramwajach i pociągach kasowniki zostaną wyłączone. Na stacjach metra otwarciu ulegną zaś bramki wejściowe. Biletomaty w pojazdach floty transportu publicznego nie będą wydawać kartonowych biletów. Będzie jednakże możliwe kodowanie biletów długookresowych na karcie miejskiej.
Przerwa w zniesieniu opłat za korzystanie z usług stołecznej komunikacji miejskiej potrwa od godziny 00:00 do 23:59.
Sieć korzyści czekać będzie także na osoby, które zdecydują się skorzystać tego dnia z samochodów. Kierowcom zostaną bezpłatnie udostępnione parkingi ,,P+R - Parkuj i Jedź”.
-Już dziś niemal 60 proc. mieszkańców Warszawy wykorzystuje transport zbiorowy w codziennych podróżach i – co nas bardzo cieszy – aż 94 proc. ocenia dobrze funkcjonowanie komunikacji miejskiej w stolicy. Transport publiczny to również czystsze powietrze – tramwaje, metro i pociągi miejskie nie generują zanieczyszczeń, a coraz większa część stołecznej floty autobusowej jest napędzana ekologiczną energią. Podróżując komunikacją miejską, oszczędzamy też pieniądze – bilety w Warszawie należą z najtańszych w Polsce – oraz czas, ponieważ nie stoimy w korkach. Dlatego sam chętnie korzystam z transportu publicznego i gorąco zachęcam do tego wszystkich mieszkańców stolicy – na co dzień, nie tylko w Dniu bez Samochodu – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Napisz komentarz
Komentarze