Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 05:16

Uchwalono zakaz spalania węgla w Warszawie

Wraz z połową miesiąca Sejmik Województwa Mazowieckiego wprowadził zakaz spalania węgla. Wskutek decyzji wiele gospodarstw będzie musiało liczyć się z koniecznością zmiany źródła ogrzewania.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o szczegółach decyzji,
  • jakie zmiany czekają bielańczyków.

Ogrzewanie gospodarstw domowych węglem to kontrowersyjny temat pojawiający się niezmiennie od kilku lat. Wpływ na to mają podwyżki cen surowca o kilkaset procent, ale i jego wypieranie przez inne mniej szkodliwe źródła energetyczne.

Koniec z węglem

Decyzją Sejmiku Województwa Mazowieckiego, od niedzieli 1 października mieszkańcy stolicy nie będą mogli wykorzystywać węgla, jako źródła ogrzewania swojego gospodarstwa domowego. Sankcją objęte zostały również paliwa stałe produkowane z wykorzystaniem węgla. 

Wyjątek stanowią instalacje spełniające wymogi tzw. ekoprojektu, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022 r. oraz instalacje spełniające wymagania określone dla klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 r. Właściciele mają możliwość palenia w nich również węglem do końca ich żywotności.

Powyższy zakaz został wprowadzony w ramach nowelizacji uchwały antysmogowej. Zgodnie z jej treścią, spalanie węgla będzie zabronione również w powiatach okołowarszawskich. Ma to nastąpić do końca 2028 roku. 

Dotacje od miasta

Warszawski urząd oferuje wsparcie finansowe dla mieszkańców chcących zrezygnować z palenia węglem. Aplikacje o dotacje otwarte są przez cały rok. W tym momencie chętni mogą liczyć na pokrycie przez miasto nawet do 70 procent kosztów. 

- Warszawski program dotacji pozwala na wymianę przestarzałego pieca na ekologiczne źródło ogrzewania: pompę ciepła, kocioł gazowy, instalację ogrzewania elektrycznego, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą również otrzymać dodatkowe środki na odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej - informuje Urząd m.st. Warszawy.

Wsparcie finansowe w wymianie przestarzałego pieca uzyskać można również w ramach programu ,,Czyste Powietrze”. Obejmuje ono wymianę starych pieców na paliwo stałe,  instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną, mikroinstalację fotowoltaiczną, a także na ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze