Nie wnikając, czy oddanie głosu w wyborach powszechnych to obywatelski obowiązek, czy może jednak przywilej, z którego można, choć nie trzeba skorzystać, Kodeks wyborczy umożliwia oddanie głosu również poza miejscem zameldowania.
Każdy obywatel, o ile ukończył 17 lat, jest z urzędu wpisywany do Centralnego Rejestru Wyborców w gminie, w której jest zameldowany. Rozwiązanie to zmusza więc dużą część napływowych mieszkańców Warszawy do powrotu w rodzinne strony w celu wzięcia udziału w głosowaniu. Warszawiakom (bo przecież też tu mieszkają!) z Grójca, Wyszkowa czy Ostrołęki, Kodeks wyborczy zostawia jednak dwie furtki.
Furtka, a właściwie dwie
Pierwsza, to możliwość wpisania się do spisu wyborców w gminie, w której chcący głosować stale mieszkają, ale nie są zameldowani. Drugą furtkę obywatelom otwiera możliwość pobrania zaświadczenia o posiadanym czynnym prawie wyborczym, którego okazanie umożliwia jednorazowe oddanie głosu w obwodzie innym, niż ten, do którego przynależy wyborca.
Liczy się miejsce zamieszkania
Osoby zameldowane poza Warszawą mogą oddać głos w stolicy, jeśli znajduje się tu ich miejsce stałego zamieszkania i złożą w urzędzie dzielnicy stosowny wniosek. Miejsce zamieszkania definiowane jest w sposób dość niedookreślony, jako zamieszkanie pod określonym adresem w celu stałego pobytu. Tym niemniej, składając wniosek nie trzeba udowadniać, że pod danym adresem chcemy zamieszkać na dłużej.
Przez Internet lub stacjonarnie
Wniosek o wpisanie do spisu wyborców na terenie Warszawy można złożyć tak w urzędzie dzielnicy, jak i przez Internet. Ta druga opcja zajmie nie więcej niż dwie minuty, ale wymaga posiadania profilu zaufanego. Wystarczy zalogować się do portalu, w usłudze „meldunek i wybory” należy wybrać zakładkę „zmień miejsce głosowania” lub „uzyskaj zaświadczenie igłosuj tam, gdzie będziesz w dniu wyborów”.
Nieco bardziej czasochłonne będzie złożenie wniosku stacjonarnie. W tym celu należy udać się do urzędu dzielnicy, w której wyborca ma miejsce zamieszkania, i wypełnić formularz wniosku o zmianę miejsce głosowania.
Głosuj, gdzie chcesz
Kodeks wyborczy umożliwia daje jeszcze jedną możliwość oddania głosu poza obwodem przypisanym z uwagi na miejsce zameldowania. Zaświadczenie o prawie do głosowania to swoisty list żelazny, którego okazanie w lokalu wyborczym umożliwia oddanie głosu – niezależnie w jakiej części kraju znajduje się wyborca.
Żeby takie zaświadczenie uzyskać wystarczy złożyć stosowny wniosek w którymkolwiek urzędzie gminy. Zaświadczenie wydawane jest od ręki. Należy pamiętać, żeby takiego dokumentu nie zgubić, ponieważ nie ma możliwości uzyskania duplikatu.
Napisz komentarz
Komentarze