W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o szczegółach decyzji,
- których przejść dotyczy rozporządzenie.
Bezpieczeństwo na drogach jest kwestią priorytetową, a jednym z kluczowych elementów zapewnienia ochrony pieszym jest odpowiednie doświetlenie przejść dla pieszych. Oświetlone przejścia wpływają na poprawę widoczności pieszych, zwiększają ich bezpieczeństwo i motywują kierowców do zachowania ostrożności.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Doświetlanie to proces polegający na zamontowaniu dodatkowych źródeł światła w rejonie zebry. Jego głównym zadaniem jest poprawienie widoczności pieszego na drodze, przy równoczesnym nieoślepianiu kierowców.
Poprawa widoczności pieszych na przejściach może być osiągnięta na dwa różne sposoby: poprzez wprowadzenie dodatkowego oświetlenia lub wymianę istniejących słupów na nowe, jeden do jednego. Pierwsza metoda zakłada instalację dodatkowych słupów o niższej wysokości niż tradycyjne latarnie oraz odpowiednich opraw oświetleniowych, które zostały specjalnie zaprojektowane tak, aby skupić światło na przechodzących przez przejście pieszych. Druga metoda polega na usunięciu starych latarni, które znajdują się tuż przy przejściach, i ich zastąpieniu nowymi, wyposażonymi w podwójne wysięgniki. Drugi sposób jest znacznie szybszy w realizacji, ponieważ eliminuje potrzebę długotrwałego projektowania, które może trwać nawet kilka miesięcy. Dlatego też Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) w niektórych przypadkach stosował pierwszą metodę w fazie początkowej, demontując pojedyncze wysięgniki i montując w ich miejsce podwójne. Następnie, po ukończeniu projektu, latarnie były usuwane i zastępowane dodatkowym oświetleniem. Taki krok był podejmowany szczególnie w lokalizacjach, które były uważane za szczególnie niebezpieczne i wymagały pilnych działań.
Bielany bezpieczniejsze
Doświetlanie warszawskich przejść na szeroką skalę ZDM rozpoczął w 2016 roku. Przez 6 lat udało się dokonać tych procesów na 1759 przejściach dla pieszych. Aż 129 z nich znajduje się na Bielanach.
W połowie września drogowcy podpisali umowę z dwiema firmami, które wybrali w przetargu na doświetlenie kolejnej puli przejść. Do końca marca 2024 r. wykonawcy rozjaśnią po zmroku 322 zebry w całej Warszawie, a w naszej dzielnicy jaśniejszych stanie się następnych 17 przejść. Za pół roku liczba doświetlonych przez ZDM przejść na Bielanach wyniesie 146.
Doświetleniu poddane zostaną poniższe przejścia dla pieszych:
- Fukierów - al. W. Reymonta
- Prozy - Pułkowa
- Kolumbijska - Zgrupowania AK „Kampinos”
- Pułku Strzelców Kaniowskich - na wysokości budynku J. Kasprowicza 132
- Pułku Strzelców Kaniowskich - na wysokości budynku J. Kasprowicza 151 - 1
- Pułku Strzelców Kaniowskich - na wysokości budynku J. Kasprowicza 151 - 2
- Pułku Strzelców Kaniowskich - na wysokości budynku J. Kasprowicza 151 - 3
- J. Kasprowicza - przy hucie - 1
- J. Kasprowicza - przy hucie - 2
- L. Staffa - W. Perzyńskiego
- Z. Nałkowskiej - W. Perzyńskiego
- A. Magiera - W. Perzyńskiego - 1
- A. Magiera - W. Perzyńskiego - 2
- J. Conrada - przy wjeździe do CRS Bielany
- J. Conrada 3/5
- J. Conrada 11
- S. Żeromskiego - Kleczewska
Nie są to jednak jedyne działania prowadzone w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych. Również bielański ratusz angażuje się w tenże proces, czyniąc go na gminnych drogach. Pokłosiem tego są lepiej oświetlone przejścia np. na Schroegera, Lindego czy Galla Anonima.
Napisz komentarz
Komentarze