Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 06:09

Na Żeromskiego fatalnie. Jak jest w innych częściach Bielan?

Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie - brzmi komunikat z punktu pomiaru powietrza na Żeromskiego. Jak prezentuje się sytuacja w pozostałych częściach Bielan?

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o Warszawskiej Platformie IoT,
  • jaka jest jakość powietrza na Bielanach.

Jakość powietrza w dużych miastach jest tematem, który od dawna przyciąga uwagę zarówno ekologów, jak i mieszkańców. To zagadnienie, które nie tylko wpływa na nasze zdrowie, ale także ma ogromne konsekwencje dla jakości życia i środowiska miejskiego. 

Badania jakości powietrza dostarczają nam kluczowych informacji dotyczących składu atmosfery i poziomów zanieczyszczeń. Pozwala to na podejmowanie świadomych decyzji w zakresie ochrony środowiska i zdrowia publicznego. Dostarcza także danych, na podstawie których opracowywane są programy poprawy jakości powietrza oraz ocena wpływu działań regulacyjnych na stan środowiska.

Każdy mieszkaniec może wiedzieć 

Stołeczny ratusz udostępnił platformę, na której każdy mieszkaniec Warszawy może sprawdzić istotne dane ze swojej okolicy. To Warszawska Platforma IoT (Internet of Things). Dzięki platformie mieszkańcy stolicy mogą sprawdzić aktualne dane pochodzące z rozproszonych w mieście urządzeń elektronicznych i czujników. Platforma pomaga w zaspokojeniu potrzeb informacyjnych mieszkańców, wspiera ich w podejmowaniu codziennych, różnorodnych decyzji, promuje proces otwierania danych w celu ich ponownego wykorzystania w sektorze prywatnym.

Na prezentowanej mapie znajdziemy między innym pomiary ze stacji metra, liczbę wolnych miejsc parkingowych, lokalizacje miejskich toalet i przystanków komunikacji miejskiej oraz pomiary jakości powietrza. 

Dobrze, czy źle?

Dzięki aktualizacji danych w systemie, na bieżąco znać możemy aktualną kondycję powietrza w naszej okolicy. Bielany nie stanowią wyjątku. Na terenie dzielnicy rozlokowanych jest aż pięć punktów, z których gromadzone są dane nt. bielańskiego powietrza. Stacje pomiarowe znajdują się w poniższych lokalizacjach:

  • Zgrupowania AK ,,Kampinos” 10
  • Szegedyńska 13
  • Tołstoja 2
  • Żeromskiego 22/28
  • Bogusławskiego 8A.

W dniu 25.10.2023 r. między godziną 16 a 17 sytuacja na Bielanach zdaje się być odpowiednia dla zdrowia. Sytuacja na czterech stacjach jest dobra. 

- Jakość powietrza jest zadowalająca, zanieczyszczenie powietrza powoduje brak lub niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia. Można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać dowolną aktywność, bez ograniczeń - brzmi komunikat na stronie pomiarowej.

Statystykę zaniża punkt zlokalizowany przy ulicy Żeromskiego. Tam sytuacja jest wręcz odwrotna. Poziom zanieczyszczenia powietrza jest bardzo zły. Jak wynika z komunikatu WP IoT, długotrwałe przebywanie w takim otoczeniu może być niebezpieczne dla zdrowia.

- Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym - widnieje informacja na stronie serwisu.

Zachęcamy do monitorowania jakości powietrza w swojej okolicy. Może ono mieć znaczącą rolę dla naszego zdrowia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ada 26.10.2023 10:02
Od paru lat ruch aleja Zjednoczenia i Schoregera jest tak dokuczliwy że nie można otworzyć okna. Hałas i smród oraz brzęcząca pokrywa od studzienki budzi nocą 😵‍💫W ciągu dnia do późnych godz.wieczornych parkowanie aut przy podwójnej ciągłej to norma...

PRZECZYTAJ