W tym artykule przeczytasz m.in.:
- które ulice są granicznymi dzielnicy,
- jak prezentuje się mapa Bielan.
Bielany, to jedna z tych warszawskich dzielnic, które kryją w sobie niezliczone skarby historyczne, kulturowe i przyrodnicze. To obszar, który łączy w sobie spokój życia podmiejskiego z dynamicznym pulsem wielkiego miasta. Pomimo to dzielnica zachowała swój niepowtarzalny charakter. To miejsce, gdzie współczesność splata się z historią, a nowoczesność z zachowaną tradycją. Liczne zabytki, takie jak pałace, kościoły i willowe osiedla, przypominają o długiej historii tej dzielnicy, sięgającej czasów staropolskich dworów.
Bielany to dzielnica o powierzchni 32,34 km². Według danych z 2019 roku liczba mieszkańców na terenie dzielnicy wyniosła 131 910. Na myśl nasuwa się pytanie, gdzie wszystkie te osoby się skupiają? Śpieszymy z pomocą i wyjaśniamy, gdzie znajdują się granice dzielnicy.
Bielany, a może już Łomianki?
Najprostszą do zdefiniowania jest wschodnia granica Bielan. Przez niemalże cały czas wyznacza ją Droga Ekspresowa S8. Bielański odcinek drogi zaczyna się tuż po przejechaniu Wisły i ciągnie się aż do ulicy Powązkowskiej (małej uliczki po drugiej stronie ul. Maczka). Jedynym odstępstwem jest wysokość zjazdów na trasę S8 od strony Serka Bielańskiego. Według mapy administracyjnej m.st. Warszawy należą one już do Żoliborza. Granicę Bielan wyznacza tutaj zatem ul. Ogólna.
Południową linię graniczną również wyznaczają drogi - a nawet ich ciąg. Począwszy od ul. Powązkowskiej, granica przebiega wzdłuż ulicy wewnętrznej za siedzibą Benett People, po czym wraca ponownie do ul. Stanisława Maczka. Następnie ciągnie się wzdłuż bemowskiego lotniska, po czym wpada w ul. Księżycową. Wraz z zakończeniem się terenu lotniska, granica biegnie równolegle do ul. Kampinoskiej, której koniec przy ul. Estrady stanowi zakończenie południowej granicy.
Najwięcej problemów w zdefiniowaniu sprawia zachodnia granica Bielan. Czy Cmentarz Północny należy do dzielnicy? Tak! Wyjaśniamy dlaczego. Zaczynając od południa, bielańska granica biegnie bowiem wzdłuż ul. Estrady, po czym przechodzi w ul. Rękopis. Następnie na wysokości parkingu przy Lesie Kampinoskim, ciągnie się wzdłuż puszczy, aż dociera do ul. Wyjściowej, która kontynuuje jej bieg. Tutaj zatacza swoisty łuk i wraca na ul. Estrady. Wraz z natrafieniem na ul. Pułkową, granica Bielan przechodzi na ul. Dziwożony, po czym kończy się na Wiśle.
A północna granica Bielan? Cóż, to Wisła! Ciąg graniczny od zachodu zaczyna się ul. Dziwożony, a od wschodu Mostem gen. Grota Roweckiego.
Napisz komentarz
Komentarze