W najbliższych dniach miliony Polaków odwiedzą cmentarze z okazji Dnia Wszystkich Świętych. Co roku wiąże się to z tysiącami kupionych zniczy i kwiatów. Po kilku dniach trafiają one na śmietnik, a jak stara się przekonać gmina Izabelin, wcale nie muszą. Przed cmentarzami w Izabelinie i Laskach stanęły Zniczodzielnie, które mają umożliwić ponowne wykorzystanie zużytych zniczy.
Na stronie internetowej gminy można przeczytać, jakie znicze nadają się do ponownego użycia. Muszą być one kompletne (podstawa i pokrywa), czyste i bez zużytych wkładów, a także bez uszkodzeń i pęknięć. Na facebookowym profilu Gmina Izabelin pojawił się film zachęcający do dalej idących kroków w myśl cmentarnej ekologii.
- W najbliższych dniach odwiedzimy groby naszych bliskich. Podczas odwiedzin kierujmy się kilkoma prostymi zasadami - jeden znicz, jeden kwiat na płycie nagrobka. To nie ilość kwiatów i zniczy świadczy o naszej pamięci i szacunku do zmarłych. Korzystajmy ze Zniczodzielni, czyli regału na znicze do ponownego użytku. Dwa takie punkty powstały ostatnio w gminie Izabelin, przy cmentarzu w Laskach oraz w Izabelinie. Kupujmy wkłady do zniczy wielokrotnego użytku, zrezygnujmy ze sztucznych kwiatów, kupujmy żywe kwiaty w doniczkach. Chryzantemy są kwiatami wieloletnimi. Pamiętajmy również o prawidłowej segregacji odpadów, także na cmentarzu - nawołuje gmina w mediach społecznościowych.
Zgodnie z regulaminem Zniczodzielni, na specjalnych regałach każdy może umieścić nieuszkodzony znicz do ponownego wykorzystania. Na półkach można pozostawiać osłony zniczy, nowe wkłady lub nowe znicze. Ze Zniczodzielni można korzystać w godzinach funkcjonowania cmentarza.
"Oszczędzajmy pieniądze i chrońmy środowisko" - pisze gmina na swojej stronie internetowej. "W tym dniu myślmy nie tylko o naszych zmarłych, ale również o środowisku i przyszłych pokoleniach. Cmentarze nie muszą tonąć w plastiku" - płynie apel z filmu opublikowanego na Facebooku.
Napisz komentarz
Komentarze