W tym artykule przeczytasz m.in.:
- czym jest budżet obywatelski,
- jak zgłosić swój projekt.
Budżet obywatelski to demokratyczny proces, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w mieście w perspektywie kolejnego roku budżetowego. Pierwszym elementem procesu jest zgłaszanie projektów przez mieszkańców. Propozycje te są następnie weryfikowane przez urzędników pod względem możliwości zrealizowania. Te, które przejdą weryfikację poprawnie, trafiają na listę do głosowania. Wygrywają projekty z największym poparciem. Nie ma określonej liczby zwycięskich propozycji. Do uchwały budżetowej zostają wpisywane wszystkie zwycięskie inwestycje, aż do wyczerpania przeznaczonej puli środków.
Głosowanie jest powszechne. Udział może wziąć w nim każdy mieszkaniec Warszawy. Do oddania głosu nie jest wymagana pełnoletniość. Warszawiacy poniżej 13. roku życia mogą zgłaszać projekty za pośrednictwem rodzica lub opiekuna prawnego.
Głosowanie w sprawie budżetu obywatelskiego odbywa się z rocznym wyprzedzeniem. Dlatego też w nadchodzącej edycji projekty będą wybierane do realizacji w 2025 roku.
Od Ciebie zależy przyszłość dzielnicy
Od środy 29 listopada do 25 stycznia 2024 roku mieszkańcy Warszawy mogą zgłaszać swoje projekty, które powalczą o realizację w ramach stołecznego budżetu obywatelskiego.
Na zbliżający się budżet partycypacyjny dzielnica Bielany otrzyma 5 500 692 zł. Maksymalny limit wartości jednego pomysłu wynosi 20% danej kwoty. Oznacza to, że oszacowany koszt realizacji projektu nie może przekroczyć na Bielanach kwoty 1 100 138 zł.
Praca nad pomysłem nie musi być indywidualna, bowiem zgłoszenie można zgłosić z jeszcze dwiema osobami. Należy jednak pamiętać, że jeśli to projekt, który będzie realizowany tylko na Bielanach, do zgłoszenia należy dołączyć jego listę poparcia, pod którą podpisze się 20 mieszkańców. W przypadku przedsięwzięcia ogólnomiejskiego wymagane jest poparcie minimum 40 warszawiaków.
Jak zgłosić swój projekt. Niezależnie od formy składania wymagane jest wypełnienie specjalnego formularza, w którym zawarte będą informacje tj.:
- nazwa
- poziom (dzielnicowy, ogólnomiejski)
- lokalizacja
- szczegółowy opis
- uzasadnienie potrzeby realizacji
- kategorie odbiorców
- kosztorys
- dane kontaktowe autora
- lista poparcia
- dodatkowe załączniki
Zgłoszenie można wypełnić internetowo pod poniższym adresem, a także stacjonarnie. W przypadku drugiej opcji formularz dostarczyć należy do Centrum Komunikacji Społecznej przy ul. Kruczkowskiego 2.
Możliwe jest zgłoszenie nieograniczonej liczby pomysłów.
Napisz komentarz
Komentarze