W tym artykule przeczytasz m.in.:
- jakie są plany wobec cmentarza,
- które z nich są pewne.
Cmentarz Wawrzyszewski znany jest również jako Cmentarz Wawrzyszew. Jego historia sięga końca XIX wieku. Pierwotnie był on miejscem pochówku dla miejscowej społeczności wiejskiej i okolicznych parafii. Najstarszy grób pochodzi z 1830 roku i należy do ,,sztabskapitana Konstantego Brzozowskiego z 2 batalionu saperów zmarłego we wsi Wawrzyszew 8.VII.1830”. Na ten okres datuje się utworzenie cmentarza.
Podczas II wojny światowej, cmentarz został uszkodzony w wyniku działań wojennych. Niektóre groby i pomniki zostały zniszczone. Po wojnie przeprowadzono renowację nekropolii.
Cmentarz Wawrzyszewski jest obecnie jednym z ważniejszych cmentarzy w Warszawie. Jego powierzchnia została dwukrotnie poszerzana i wynosi obecnie 6,5 hektara. W głównej mierze znajdują się tutaj mogiły polskich żołnierzy z II Wojny Światowej oraz ludności cywilnej rozstrzelanej podczas Powstania Warszawskiego na Wawrzyszewie. Po zapełnieniu się Cmentarza Powązkowskiego odbywały się tu również pochówki mieszkańców z innych dzielnic stolicy. Rolę kaplicy cmentarnej odgrywa kościół św. Marii Magdaleny, znajdujący się po drugiej stronie ulicy Wólczyńskiej.
Chodnik, a może winobluszcz?
Przyszłość Cmentarza Wawrzyszewskiego i terenów wokół niego są często pojawiającymi się dyskusjami w bielańskim urzędzie. Ostatnimi tygodniami jest to wyjątkowo wzmożony temat ze względu na prace nad planem miejscowym dla tego rejonu.
Niecałe dwa tygodnie temu bielański radny Krystian Lisiak otrzymał odpowiedź na swoją interpelację ws. ucywilizowania pobocza wzdłuż cmentarnego płotu. Wskazał on, że obecnie teren wzdłuż ul. Kwitnącej nie spełnia żadnej funkcji. Pobocza nie można bowiem wykorzystywać jako miejsc postojowych, gdyż obowiązuje tam zakaz parkowania. Nie stanowi ono pobocza dla pieszych ze względu na brak utwardzenia i obecny gruz. Co więcej, sadzona tam zieleń jest regularnie rozjeżdżana przez samochody. Ponadto radny wniósł o posadzenie na murze winobluszczu.
Na pismo Lisiaka odpowiedziała zastępczyni burmistrza Bielan Sylwia Lacek.
- Informuję, że utwardzenie gruntu wzdłuż cmentarza będzie możliwe dopiero przy okazji remontu kapitalnego ul. Kwitnącej na odcinku od ul. Gotyckiej do ul. Wólczyńskiej, realizowanego wraz z budową kanalizacji deszczowej. Aktualnie teren ten stanowi obszar biologicznie czynny, umożliwiający odbiór wód opadowych z powierzchni jezdni [...] Wystąpię do Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w sprawie posadzenia winobluszczu na murze cmentarza - pisze Lacek.
Zniczodzielnia niemal pewna
Lisiak wniósł również o ustawienie na Cmentarzu Wawrzyszewskim Zniczodzielni - punktu, w którym zostawić można nieużywane przez nas znicze, z których skorzystać będą mogły potrzebujące.
Burmistrz Dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk potwierdził, że projekt zostanie zrealizowany.
- Ustawienie Zniczodzielni przy skrzyżowaniu ul. Wólczyńskiej/Horacego i przy ul. Kwitnącej zostanie zrealizowane w 2024 roku po otrzymaniu środków na ww. zadanie - informuje Pietruczuk.
Napisz komentarz
Komentarze