Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 00:10

Na Radiowie powstanie stok narciarski

Góra śmieci na Radiowie ma się zamienić w ośrodek sportów zimowych. Na pierwszy zjazd będziemy musieli poczekać jeszcze przynajmniej pół wieku.

W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytania:

  • dlaczego musimy poczekać aż tak długo?
  • jak w przybliżeniu będzie wyglądać stok?

W grudniu 2016 roku Marszałek Województwa Mazowieckiego podpisał zgodę na zamknięcie składowiska odpadów na Radiowie. Od 2017 roku zaczęły tam trafiać wyłącznie odpady ziemie i gruzu wzbogacone środkami mającymi poprawić jakość gleby. Powstała w ten sposób górka nie będzie jednak nieużytkiem. Ma powstać tam ośrodek narciarski. Plany na tego typu obiekt sięgają 2009 roku.

Górka usypana ze śmieci jest wysoka na ok. 64 metry licząc od jej podstawy i ok. 84 metry jeśli za punkt odniesienia weźmiemy poziom Wisły. Składowisko ma powierzchnię prawie 18 hektarów i znajduje się na pograniczu Bemowa i Starych Babic. Pierwsze śmieci w tym miejscu wylądowały jeszcze w roku 1962.

Przeczytaj również: Warsztaty kawowe, Dworczyk o Singapurze i Paryskie Tango – Wydarzenia na Bielanach

Jeszcze trzeba poczekać

Trzeba jednak zaznaczyć, że zanim na Radiowie pojawią się pierwsi narciarze, od zamknięcia składowiska odpadów musi upłynąć przynajmniej pół wieku. „Składowisko odpadów jest obiektem budowlanym, a odpady materiałem niestabilnym, dlatego zanim powstanie tam stok, bryła składowiska będzie musiała osiąść i ustabilizować się” – czytamy w komunikacie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

Ponad pół kilometra długości i 59 metrów przewyższenia

Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądał ośrodek narciarski. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania odpowiada jedynie za ukształtowanie hałdy śmieci tak, żeby można było na niej ulokować stok i infrastrukturę narciarską. Choć dokładny kształt ośrodka nie jest jeszcze znany – w końcu do jego budowy może dojść najwcześniej za pięćdziesiąt lat – to jednak MPO podaje przybliżony bieg trasy narciarskiej: „Zgodnie z założeniami projektu głównym elementem przyszłego zagospodarowania będzie trasa zjazdowa o szerokości 30 m i długości ok. 550 m o różnicy wysokości 59 metrów. Trasa nartostrady przebiegać będzie z korony składowiska w kierunku północnym, potem zakręci na wschód i południe, a następnie skieruje się w południowo-zachodnią część składowiska”. Oprócz trasy narciarskiej w okolicy mają znaleźć się również punkty widokowe.  

Fot.: MPO

Przeczytaj również: Podzielnia na Bielanach znów działa. Tym razem w innej odsłonie

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze