Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 19:10

Oszust, który podszywa się pod oficera policji

Bielańska policja ostrzega przed naciągaczem. Posługując się nazwiskiem komendanta głównego policji oszust wysyła fałszywe wezwania do sądu.

Na policję zgłasza się coraz więcej osób, które próbowano oszukać nowym sposobem. Ludzie ci otrzymali pozornie oficjalne wezwanie do sądu opatrzone logiem Interpolu i podrobioną pieczęcią generała Jarosława Szymczyka, komendanta głównego policji. „Nawiązanie korespondencji z autorem wiadomości może skutkować otrzymaniem plików lub linków, które mogą zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, wykradającym dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera” – informują w komunikacie policjanci.

Przeczytaj również: Jak żoliborska strefa płatnego parkowania wpłynęła na Bielany?

Samo pismo, choć wzorowane na oficjalne, zawiera szereg błędów językowych i ewidentnie było sporządzone przez obcokrajowca prawdopodobnie posługującego się językiem włoskim, a używającym automatycznego translatora. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie dla każdego rozpoznanie fałszywości dokumentu może być proste. Chodzi szczególnie o osoby starsze i nieobeznane z wirtualną rzeczywistością i czyhającymi w niej zagrożeniami.

Przeczytaj również: Jazz, historia, zumba i pączki – Wydarzenia na Bielanach

W fałszywym dokumencie adresat w nielogiczny, bełkotliwy, stylizowany na policyjny żargon sposób przedstawia się jako wysoki oficer i główny dowódca karabinierów - włoskiej służby mundurowej. Informuje, jakoby przeciwko odbiorcy listu wszczęto postępowanie, w którym jest postawiony w roli podejrzanego o przestępstwa pedofilii, ekshibicjonizmu i związane z pornografią.

Pod żadnym pozorem nie należy odpowiadać na otrzymaną wiadomość, której nadawcę podejrzewamy o próbę wyłudzenia. W samym wezwaniu lub w załącznikach do niej mogą znajdować się linki, po kliknięciu w które komputer może zostać zainfekowany wirusem i zablokowany, a dane użytkownika mogą zostać wykradzione – również te, które służą do logowania na stronie banku i innych istotnych miejscach.

„Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali” – informuje policja i dodaje, że pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera, ponieważ jedynie rozzuchwala przestępców i nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyska się kontrolę nad urządzeniem. Warto natomiast powiadomić o tej sprawie policję i spróbować skorzystać z któregoś z narzędzi deszyfrujących dostępnych na stronie stworzonej przez Europejskie Centrum do Walki z Cyberprzestępczością nomoreransom.com.

Przeczytaj również: Kluczowe dla pieszych i rowerzystów zmiany na Broniewskiego

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze