Do 2030 roku wszystkie miejskie budynki zostaną wyposażone w fotowoltaikę.
W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytania:
- Skąd wziął się ten pomysł?
- Na czym polega Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej?
- Gdzie będą montowane panele fotowoltaiczne?
W czwartek 17 marca odbyło się posiedzenie Rady Miasta. Uchwalono wówczas Wieloletnią Prognozę Finansową, w której przewidziano 60 mln złotych na realizację programu fotowoltaicznego w latach 2022-2024.
Panel w sprawie paneli
Wszystko zaczęło się dwa lata temu. Na przełomie 2020 i 2021 roku w stolicy odbywał się Warszawski Panel Klimatyczny. Przedsięwzięcie to miało na celu zebranie zróżnicowanej pod względem wieku, płci i zajęcia grupy osób i umożliwienie jej przygotowania rozwiązań na istotne klimatycznie problemy. Reprezentatywna grupa 90 mieszkańców opracowała więc rekomendacje, które zostały później przedłożone prezydentowi Warszawy. Wśród tych zaleceń znalazł się Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej.
Przeczytaj również: Pietruczuk: To dla mnie bardzo ważne, że skutecznie udaje nam się budować lokalną, bielańską społeczność [Wywiad]
Czym jest Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej?
Program ma w sposób diametralny zmienić w Warszawie stosunek zielonej energii do tej pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych. Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej zakłada, że na każdym budynku znajdujący się pod miejskim zarządem zostaną umiejscowione panele fotowoltaiczne. Wszystko ma zostać dopięte na ostatni guzik do 2030 roku.
Przeczytaj również: Ponad 250 uszkodzonych drzew w Lesie Bielańskim
140 miejskich budynków już ma panele
„Jeśli chcemy uniezależnić Europę od ropy i gazu, musimy przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii. W Warszawie robimy to od lat. Już ponad 140 miejskich budynków posiada panele fotowoltaiczne. Postanowiliśmy do 2030 roku takie instalacje zamontować na wszystkich miejskich obiektach” – twierdzi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i dodaje: „Chcemy, by Warszawa była coraz bardziej niezależna od paliw kopalnych. Chcemy oszczędzać energię i walczyć z ociepleniem klimatycznym. Chcemy, żeby powietrze w Warszawie było jak najczystsze. Temu służy ten program”.
Najpierw żłobki, potem cała reszta.
Już dziś sześć miejskich żłobków ma na dachach panele słoneczne. W ciągu niecałych dwóch lat ta liczba ma wzrosnąć do 47. Oznacza to, że do końca 2023 roku wszystkie miejskie żłobki zostaną wyposażone w fotowoltaikę. Do 2024 roku panele słoneczne pojawią się w 200 kolejnych lokalizacjach. Będą to między innymi: szkoły, przychodnie, szpitale, parkingi P&R, czy zajezdnie autobusowe.
Przeczytaj również: Gdzie po żywność, odzież i dary dla uchodźców
Napisz komentarz
Komentarze