Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 16:16

Czy mogę przewozić rower w autobusie?

W 2021 roku mieliśmy w Warszawie kilka głośnych medialnie awantur o przewożenie roweru w autobusie komunikacji miejskiej. W tym roku pewnie będzie podobnie. Rozstrzygnijmy więc raz na zawsze – czy rowerzysta może przewozić rower w autobusie?

To zagadnienie o tyle istotne, że rowerzysta nie zawsze jest zdolny do powrotu do domu o własnych siłach. Przebita dętka, awaria roweru, zła pogoda, czy zwyczajny brak siły często zmuszają rowerzystów do zmiany planów i przesiadki do transportu publicznego. Tu jednak może pojawić się problem. Osoby z rowerem nie zawsze są w pojazdach komunikacji zbiorowej mile widziani.

Przeczytaj również: To one dbają o koty z Młocin

Czy kierowca miał prawo wyrzucić pasażerów?

Najgłośniejszym - acz niejedynym - takim przypadkiem była sytuacja opisana w czerwcu ubiegłego roku przez „Stołeczną”. Według relacji świadka, kierowca niemal pustego autobusu nakazał dwojgu rowerzystom (ojcu z pięcioletnią córką) opuszczenie pojazdu. Ci się nie posłuchali. Kierowca wezwał policję. Policjanci stanęli po stronie przewoźnika. Pojawia się jednak pytanie - czy słusznie?

Pasażer może jeśli…

Szczegółowe zasady dotyczące przewozu osób i rzeczy w autobusach Warszawskiego Transportu Publicznego są określone w dwóch ważnych aktach prawa wewnętrznego: Regulaminie przewozu i Przepisach porządkowych. W tym drugim dokumencie stoi wyraźnie: „Pasażer może przewozić w pojazdach rower, jeżeli istnieje możliwość umieszczenia roweru w stojaku lub w miejscu o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 3 i 4 [czyli w miejscu dla wózków inwalidzkich]”.

Przeczytaj również: Ulica Sokratesa zamknięta. W majówkę pojawi się ostatnia warstwa asfaltu

Może, ale nie zawsze

Czyli można. Są jednak pewne warunki. Przede wszystkim pasażer przewożący rower w miejscu dla wózków inwalidzkich musi ustąpić miejsca, jeśli pojawi się osoba poruszająca się na takim wózku. Ta zasada ma też zastosowanie w sytuacji, gdy do autobusu wsiądzie ktoś z wózkiem dla dzieci. W tych dwóch przypadkach osoba z rowerem ma obowiązek opuścić pojazd.

Przeczytaj również: Marc Chagall w Warszawie. Wyjątkowa kolekcja dzieł artysty w Muzeum Narodowym

Warto również dodać, że Przepisy porządkowe WTP zabraniają – jak absurdalnie by to nie brzmiało – jazdy rowerem w autobusie. Oprócz tego zakaz ten obejmuje przystanki autobusowe i stacje metra. Co więcej, w autobusach, na przystankach oraz na terenie stacji metra zabronione jest używanie „innego sprzętu sportowego”. Biada tym, którzy chodzą na co dzień w sportowych butach!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze