Na warszawskich targowiskach w kwietniu odbyły się spotkania na temat tego, jak nie marnować jedzenia. Jedno z nich odbyło się na Wolumenie, gdzie co piątek są zbiórki żywności.
W ramach wydarzeń poświęconych niemarnowaniu żywności kupcy wymieniali się doświadczeniami i tym co robią z niesprzedanymi owocami i warzywami. Część z nich przekazuje niesprzedane produkty potrzebującym, hodowcom zwierząt albo obniżają ceny pod koniec dnia czy oddają produkty do jadłodzielni.
– Po każdym dniu handlowym odkładamy niesprzedane owoce i warzywa. Przychodzą po nie potrzebujący mieszkańcy – opowiadał o działaniach targowiska jeden z kupców.
– Sama hoduję jabłka. Nie zawsze wszystkie sprzedaję. Chętnie oddaję je na koniec dnia handlowego stałym klientom czy osobom starszym. Dodatkowo na naszym targowisku mamy Jadłodzielnię, żywność jest też odbierana przez wolontariuszy z foodsharingu – stwierdziła sprzedająca z Zieleniaka.
– Mam znajomego gospodarza, dla którego zawsze odkładam artykuły, których nie sprzedam. Karmi nimi zwierzęta” – dodał kupiec z targowiska „Wolumen”.
Efektem spotkań było opracowanie specjalnego przepiśnika
Swój sposób na zagospodarowanie warzyw i owoców, które dla kupujących nie są atrakcyjne przedstawiła Anna Klajmon, uczestniczka V edycji programu „Top Chef”. Kucharka pokazywała jakie potrawy można przyrządzić z podarowanych przez kupców produktów: pękniętych, obitych lub pomarszczonych warzyw i owoców, które nie były już atrakcyjne dla kupujących. W efekcie powstał zbiór przepisów na potrawy, które były przygotowane podczas spotkań na targowiskach.
Ponadto Sylwia Lenartowicz, dietetyczka i edukatorka żywieniowa, która na swoim koncie ma liczne audycje radiowe oraz występy w telewizji dotyczące porad żywieniowych, rozmawiała z kupcami o sposobach ograniczania ilości wyrzucanych warzyw i owoców.
Podczas spotkań kupcy byli zachęcani do udziału w zbiórkach żywności, prowadzonych przez SOS Bank Żywności na zlecenie ratusza. Zebrane w ten sposób owoce i warzywa są przekazywane lokalnym instytucjom działającym na rzecz osób potrzebujących.
– Bardzo cieszy nas zaangażowanie kupców, rosnąca świadomość wartości żywności i potrzeby przeciwdziałania jej stratom. Liczymy, że dobry przykład targowisk, które wzięły udział w akcji lub taki udział planują w najbliższych tygodniach zachęci innych kupców i zarządców do zorganizowania zbiórek na swoim terenie – mówi Karolina Zdrodowska Dyrektorka Koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.
Przeczytaj również: Na Wolumenie uratowano 2 tony jedzenia
Pierwsze tegoroczne zbiórki już się odbyły.
W kolejnych tygodniach zbiórki będą prowadzone na targowiskach: przy ulicy Rembielińskiej, Centrum Handlowe Szembeka oraz Tarbem na Bemowie
Harmonogram zbiórek:
Wolumen – piątki;
Pasaż Handlowy przy Halach Mirowskich – soboty;
Egipska/Afrykańska – soboty;
Tarbem Bemowo – soboty;
Rembielińska – soboty;
C.H Szembeka – soboty.
Napisz komentarz
Komentarze