Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 04:57

Budżet obywatelski na Bielanach. Jakie pomysły trafią pod głosowanie?

Rowerowa elektrownia, panele fotowoltaiczne na przedszkolach i całoroczne lodowisko – to projekty, na które będzie można zagłosować w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym, ile projektów znajdzie na karcie do głosowania,- jaką pule pieniędzy dzielnica ma na realizację wybranych projektów.

W środę 15 czerwca rusza głosowanie w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Urzędnicy ocenili zgłoszone projekty pod względem formalnym i merytorycznym. Ostatecznie na liście do głosowania znajdzie się 98 projektów.

Łącznie Warszawa na realizację wybranych w głosowaniu projektów przeznaczy ponad 100 mln złotych. Swoją część z tej kwoty otrzymuje każda ze stołecznych dzielnic. Pieniądze są dzielone proporcjonalnie do liczby zameldowanych w danej dzielnicy mieszkańców. Bielany na realizację swoich projektów mają 5 258 802 zł, zaś limit wartości jednego projektu wynosi 1 051 760 złotych.

Przeczytaj również: [Felieton] Horror w kontenerze na śmieci! Makabra w altance!

Co za 1mln złotych proponują mieszkańcy?

Jednym ze zgłoszonych projektów opiewających na kwotę 1 mln złotych jest powstanie parku linearnego na niezagospodarowywanych terenach wzdłuż ulicy Wólczyńskiej. Projekt przewiduje m.in. uzupełnienie sieci planowanych alejek gliniasto-żwirowych o alejki (z płyt chodnikowych) w miejscu przedeptów między Horacego a przystankiem Aspekt, utworzenie wygodnego dojścia do chodnika, który prowadzi na łączkę Wawrzyszewską i stawy Brustmana, tak aby powstało naturalne połączenie parku linearnego z tymi terenami, remont chodnika prowadzącego od przystanku Aspekt w kierunku łączki Wawrzyszewskiej czy wykonanie odgrodzenia terenu od torowiska.

Nieco droższy projekt z kolei zakłada inwestycję w infrastrukturę sportową a konkretnie remont i modernizację zespołu boisk przy Szkole Podstawowej nr 187 im. Adama Mickiewicza. „Projekt ma na celu wymianę wyeksploatowanej nawierzchni boisk. Zakup nowych sprzętów sportowych (bramki, siatki, piłkochwyty). Po przeprowadzeniu modernizacji, boiska będą użytkowane przez uczniów szkoły oraz mieszkańców dzielnicy podczas zajęć wf, godzin świetlicowych, rozgrywek międzyszkolnych i międzyklubowych oraz na potrzeby indywidualnych aktywności sportowych w godzinach ogólnego udostępnienia” – czytamy w opisie projektu.

Przeczytaj również: Ruszyła akcja darmowej sterylizacji, kastracji i czpiowania zwierząt

Jednym z bardziej kosztownych pomysłów jest remont chodnika wzdłuż ulicy Conrada po nieparzystej stronie ulicy od pętli autobusowej Chomiczówka do Al. Reymont. Koszt to niewiele ponad 1 mln złotych.

Na liście nie brakuje rowerowych projektów. Jednym z nich jest wykonanie remontu ścieżki rowerowej i chodnika wzdłuż ulicy Broniewskiego na odcinku od Al. Reymonta do dojścia do asfaltowego placu pomiędzy blokami nr: 9 i 5. Autorzy wycenili realizację projektu na 1 mln złotych.

Rowerowa elektrownia, fotowoltaika na przedszkolach i niezmiennie zieleń

Ciekawą propozycją jest elektrownia rowerowa. „Projekt obejmuje zakup 2 rowerów umożliwiających wytwarzanie energii elektrycznej podczas stacjonarnej jazdy oraz przeprowadzenie warsztatów promujących ideę ekologicznego i aktywnego stylu życia. Rowerowa elektrownia będzie pomocą dydaktyczną, rozszerzającą świadomość ekologiczną. Uzupełnieniem projektu będzie atrakcja polegająca na użyciu mięśni nóg do poruszania pojazdu na torze wyścigowym lub do wykonania soku z owoców” – czytamy. Koszt jego realizacji to prawie 44 tys. złotych.

Na liście projektów na które będzie można zagłosować znalazła się również propozycja zamontowania paneli fotowoltaicznych na dachach 3 przedszkoli w tym przedszkola nr 346, 340 i 318. Jeśli projekt zostałby wybrany pochłonąłby z puli 430 tys. złotych.

Jak co roku dużą grupę projektów stanowią te, które dotyczą zieleni miejskiej. Tych łącznie jest 35. To oprócz sadzenia nowych i pielęgnacji starych drzew są propozycje takie jak zakładanie ogrodów deszczowych przy placówkach kulturalnych i oświatowych (za 70 tys. zł), rozbetonowanie bielańskich podwórek (za 750 tys. zł) czy nowe nasadzenia krzewów, bylin i kwiatów wzdłuż ul. Żeromskiego na całej dostępnej przestrzeni (koszt 211 643).

Przeczytaj również: Na Młocinach zbudują Centrum Edukacji Ekologicznej

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze