Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 21:50

Budżet obywatelski na Bielanach. Wygrała zieleń, ścianka do wspinaczki i całoroczne lodowisko

Znamy wyniki z głosowania w budżecie obywatelskim. Na co zagłosowali mieszkańcy Bielan?

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym na jakie projekty najchętniej głosowali mieszkańcy Bielan,- jaką frekwencją w głosowaniu może pochwalić się dzielnica.

– Po 9 latach działania budżetu obywatelskiego mogę śmiało powiedzieć, że realizacje wykonywane w jego ramach stały się bardzo ważną częścią tkanki miejskiej. Pomysły, które zgłaszali i wciąż zgłaszają warszawianki i warszawiacy stanowią nieoceniony wkład w działalność miasta i bardzo często zaskakują nas kreatywnością i innowacyjnością. Nikt tak dobrze jak mieszkańcy nie wie, co jest potrzebne w najbliższej okolicy czy społeczności. Dziękuję za tą chęć działania, pomysłowość i zaangażowanie w zmienianie Warszawy – mówiła podczas prezentacji wyników Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

W środę, 13 lipca podczas gali w Pałacu Kultury ogłoszono wyniki 9 edycji budżetu obywatelskiego. Projekty, na które można było głosować od 15 do 30 czerwca będą zrealizowane w 2023 roku. Na wybrane projekty miasto do wydania ma ponad 100 mln złotych.

Wśród stołecznych dzielnic najwyższą frekwencję odnotowano w Ursusie, gdzie na 1000 mieszkańców dzielnicy zagłosowały 73 osoby. Podobną frekwencją może pochwalić się Białołęka (71 głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicy). Na Bielanach w tym roku na 1000 mieszkańców głos oddało 38 osób. To jeden z gorszych wyników. Najmniej zaangażowaną dzielnicą było Śródmieście, gdzie na 1000 mieszkańców udział w głosowaniu wzięło 36 mieszkańców.

Przeczytaj również: Zawodnik bielańskiego klubu medalistą mistrzostw świata w pływaniu

Jakie projekty zdobyły największą liczbę głosów?

W tym roku pod głosowanie poddano 1327 projektów, z czego 98 projektów na Bielanach. Bielany były jednocześnie najmocniejszą dzielnicą pod względem liczby zgłoszonych projektów – 142.

Największą liczbę głosów, bo aż 1517 zdobył projekt zakładający modernizację podwórek znajdujących się w różnych częściach Bielan. „Modernizacja obejmuje m.in. usunięcie asfaltu (lub płyt betonowych), rekultywację terenów połączoną z wykonywaniem nowych nasadzeń drzew i krzewów, a także remont bieżącej infrastruktury z wykonywanie nowych utwardzeń terenu” – czytamy w skróconym opisie projektu, którego realizacja ma kosztować 750 tys. złotych.

Mieszkańcom Bielan spodobał się również projekt pn. „Chrońmy jerzyki i wróble na Bielanach - konserwacja, w tym oczyszczanie ze starych gniazd, skrzynek lęgowych dla tych ptaków”. To drugi najchętniej wybierany przez mieszkańców pomysł (zebrał 1386 głosów).

Po tym jak głosowano widać również potrzebę ustawienia w dzielnicy nowych ławek. Na projekt, dzięki któremu w przyszłym roku pojawi się sto nowych ławek zagłosowało 1273 mieszkańców.

Zieleń zdominowała budżet obywatelski na Bielanach

Lwia część wybranych projektów stanowią te, które dotyczą szeroko rozumianej zieleni, ochrony środowiska i ekologii takie jak m.in. zapewniające pielęgnację starych drzew, nasadzenia krzewów i bylin wzdłuż ulicy Żeromskiego, ukwiecenie Starych Bielan i Wrzeciona. Mieszkańcy wybrali również projekt zapewniający metalowe pokrywy do betonowych śmietników czy montaż paneli fotowoltaicznych na bielańskich przedszkolach. W dzielnicy w przyszłym roku pojawi się również popularnych ostatnio 5 ogrodów deszczowych i hotele dla owadów tzw. zapylaczy.

Spora część głosujących postawiła również na poprawę w dzielnicy infrastruktury rowerowej w tym remont ścieżki rowerowej i chodnika na Broniewskiego czy montaż 11 samoobsługowych stacji naprawczych.

Dodatkowo ponad tysiąc mieszkańców zdecydowało się zagłosować na ściankę do wspinaczki oraz na całoroczne lodowisko.

Pełna lista wyników dostępna jest na bo.um.warszawa.pl.

Przeczytaj również: Pluskwy w natarciu. Niszczą meble, materace – mieszkańcy mają dość

fot. R. Motyl

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze