Ulica Renesansowa, jedna z ulic Chomiczówki, od wielu lat jest w fatalnym stanie. Krystian Lisiak, oddany radny dzielnicy, tytułuje ją nawet bielańskim obszarem wulkanicznym. Trudno się nie zgodzić. Powierzchnia tej ulicy wygląda jak scenografia do filmu o erupcji wulkanu lub jakiejś produkcji SF. I to nawet nie klasy A. Wokół ulicy Renesansowej nagromadziło się wiele mitów, które Krystian Lisiak stara się pogromić w swoim Internetowym wpisie.
Ulica Renesansowa została wybudowana przez spółdzielnię w ramach budowy osiedla mieszkaniowego. W 2020 roku spółdzielnia Chomiczówka zrzekła się praw do niej i od tamtej pory ulica jest w rękach miasta stołecznego Warszawy.
Ruszyły prace w ciągu ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego
Czy remont jest możliwy?
Z oświadczenia Krystiana Lisiaka dowiadujemy się, że część ul. Renesansowej stanowi własność prywatną, część spółdzielni, a tylko część miasta (takie informacje krążą wśród mieszkańców). W przeważającej większości, grunt stanowi własność m.st. Warszawy, a tylko nieznaczne i wąskie fragmenty należą do osób prywatnych.
Krystian Lisiak toczy walkę o remont ulicy już od 2017 roku. Prowadzi dialog ze spółdzielnią, by ujednolicić struktury własności i uregulować jej status prawny ulicy. Coś takiego pozwoliłoby uznać ulicę jako drogę publiczną, co umożliwiłoby całkowity remont nawierzchni. Mieszkańcy i radni nie zamierzają się poddać. Jeśli na ulicy doszłoby dziś do wypadku, odpowiedzialnym zaniechań będzie właściciel, czyli m.st. Warszawa. "Sprawa nadaje się moim zdaniem do prokuratury (i chyba ten krok pozostał mi jako jeden z ostatnich do wykorzystania w tej sprawie po wyczerpaniu już innych środków i prób)". Sprawa powinna mieć status priorytetowej dla każdego, nie tylko dla radnych i mieszkańców, którzy nie zamierzają złożyć broni.
Losy bielańskiej rzeźby ptaka drapieżnego, czy lubi zimować na Bielanach?
Stanowisko Ratusza
W jednym z cytatów z wyciągu z protokołu z jednego z posiedzeń Zarządu Dzielnicy Bielany czytamy: "burmistrz stanowczo podkreślił, że opowiada się za zabezpieczeniem stanu ulicy Renesansowej poprzez wykonanie, w trybie bardzo pilnym, niezbędnych prac remontowych gwarantujących bezpieczeństwo użytkownikom tej drogi i tysiącom mieszkańców". Remont ulicy jest niezaprzeczalnie potrzebny. Bez niego nie da się zachować bezpieczeństwa dla mieszkańców bloków przy ulicy Renesansowej. Zwyczajnie mówiąc, droga ta za pewien czas stanie się najprawdopodobniej nieprzejezdna.
Poprosiłem o obszerniejsze stanowisko Urzędu Magdalenę Borek, Rzeczniczkę Prasową Dzielnicy Bielany. Pomimo upływu dwóch tygodniu od przesłania przeze mnie pytań nie udało mi się wejść w dialog.
Napisz komentarz
Komentarze