Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 13:58

Uwaga na pupila! Trwa szczepienie lisów

Od 25 marca na terenie województwa mazowieckiego trwa szczepienie lisów. Przez ten czas należy zachować ostrożność w trakcie wyprowadzania psa bądź innego zwierzęcia domowego. Kontakt ze szczepionką może być niebezpieczny nie tylko dla zdrowia pupila, ale i człowieka.

W tym artykule przeczytasz m. in.:

  • o szczegółach akcji,
  • jak wygląda szczepionka,
  • jakie konsekwencje może nieść kontakt z preparatem,
  • co zrobić w przypadku styczności ze szczepionką.

Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Jest ona chorobą śmiertelną, która wg danych Światowej Organizacji Zdrowia rokrocznie powoduje zgon około 60 tysięcy osób. Wścieklizna dotyka układu nerwowego. Wrażliwe są na nią wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie.

Lis jest głównym przenosicielem wścieklizny w polskiej naturze. Z tego też powodu wolno żyjące osobniki tegoż gatunku poddawane są szczepieniom przeciwko tejże chorobie. 

 

Coroczna akcja

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, na terenach o największym ryzyku wystąpienia wścieklizny, prowadzone są szczepienia lisów rudych. Do takich obszarów zaliczane jest województwo mazowieckie. 

Od 25 marca br. przez trzy tygodnie będzie trwała akcja szczepienia lisów na terenie województwa mazowieckiego. Odpowiedzialny za nią jest Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii i Powiatowi Lekarze Weterynarii. Szczepionka zostanie zrzucona z samolotów oraz będzie wykładana ręcznie. Powierzchnia zrzucania obejmie kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych i terenów zabudowanych. Preparat zostanie rozlokowany w ilości 30 dawek na 1 km2 na całym obszarze objętym szczepieniami. Akcja potrwa do 16 kwietnia 2023 roku.

Omijać szerokim łukiem

Do szczepienia użyta zostanie szczepionka doustna Lysvulpen w formie „przynęty” zawierającej żywy atenuowany szczep wirusa wścieklizny. Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka, koloru zielono-brązowego o intensywnym zapachu rybnym. W środku przynęty umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Po przegryzieniu pojemnika przez lisa szczepionka poprzez kontakt z błoną śluzową jamy ustnej wytwarza odporność immunologiczną przeciwko wściekliźnie. 

Szczepionka wykazuje działanie uodparniające tylko u lisów. Pod żadnym pozorem nie należy jej dotykać. Przynęty, które były dotykane przez ludzi będą omijane przez lisy. 

Przeczytaj również: 11 sekund zielonego światła. Problem pieszych przy Żeromskiego

Feralne przejście dla pieszych zlokalizowane jest przy skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Makuszyńskiego. Obszar ten stanowi istotne dzielnicowe połączenie, gdyż jest to ostatnia prosta przed wjazdem na rondo Haliny Szwarc – drzwi wejściowe Serka Bielańskiego. W związku z tym droga ta jest jedną z tych, o największym natężeniu ruchu na terenie dzielnicy. 


B9F5796F-0757-4114-82E1-629FBFED33E2

B9F5796F-0757-4114-82E1-629FBFED33E2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze