Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 10:34

EkoWyprawy: Szlakiem Potoku Bielańskiego

Na kolejnym spacerze przyrodniczym z cyklu "EkoWyprawy na Bielany" uczestnicy wybiorą się w niedzielę, 25 sierpnia na spacer śladami dawnej, warszawskiej rzeki – Potoku Bielańskiego. Trasa wyprawy przebiegać będzie przez Park Chomicza, Stawy Brustmana, Las Lindego do Lasu Bielańskiego.
EkoWyprawy: Szlakiem Potoku Bielańskiego
Potok Bielański w lesie Lindego

Autor: Adrian Grycuk

Źródło: wikimedia

W tym artykule przeczytasz o:

  • cyklu EkoWyprawy na Bielany
  • kolejnym spacerze cyklu

EkoWyprawy to cykl spacerów, w trakcie których najmłodsi i nie tylko będą mogli na własne oczy ujrzeć i poczuć naturalne lasy i doliny rzek zachowane w środku miasta, obcować z rzadkimi gatunkami dzikich zwierząt czy zagłębić się w mikroświat porostów.  Spacery prowadzą znani stołeczni przyrodnicy. We wtorek, 20 sierpnia o godzinie 17:00 odbędzie się kolejny spacer cyklu.

Szlakiem Potoku Bielańskiego
kiedy: 25 sierpnia, start o godz. 9:30
gdzie: koryto Potoku Bielańskiego
zbiórka przy ul. Conrada w miejscu, gdzie zaczyna się al. B. Chomicza 
Wstęp wolny.

Potok Bielański to nazwa dawnej warszawskiej rzeki, która niegdyś płynęła przez tereny obecnych dzielnic Bemowo i Bielany prowadząc wody przez Chomiczówkę, Wawrzyszew do Lasu Bielańskiego, gdzie przez wieki wyrzeźbiła głęboki wąwóz prowadzący do Wisły. Niestety obecnie nie wszędzie łatwo jest wytropić jej silnie przekształcone przez człowieka koryto choć do tej pory w krajobrazie Bielan widoczne są ślady malowniczej dolinki potoku.

Wyprawa rozpocznie się w miejscu, gdzie zaczyna się aktualne koryto cieku, prowadzące wyłaniającą się spod ulicy Conrada wodę przez tereny Parku Chomicza, następnie uczestnicy spaceru ruszą w kierunku dawnych mokradeł Wawrzyszewa (Stawy Brustmana), żeby później odszukać resztki naturalnego odcinka rzeki w otulinie rezerwatu przyrody Las Bielański.

- Podczas spaceru będziemy zwracać szczególną uwagę na roślinność związaną z wodami i otoczeniem Potoku Bielańskiego poszukując jej związków ze zwierzętami występującymi nad rzeczką. Można na wszelki wypadek nałożyć buty, którym niestraszne jest błoto/woda (będziemy min. poruszać się leśnymi szlakami po nierównym terenie), zabrać ze sobą lornetkę lub lupę - zachęcają organizatorzy.

Przewodnikami będą Piotr Sikorski i Łukasz Poławski. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze