Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 10:32
Reklama

Co? Gdzie? Kiedy?, czyli tydzień na Bielanach

Przegląd wydarzeń kulturalnych, warsztatów, zajęć dodatkowych (i nie tylko) na cały tydzień.
Co? Gdzie? Kiedy?, czyli tydzień na Bielanach
Qigong styl „Lecącego Żurawia” – starochińskie ćwiczenia zdrowotne - MAL Kasprowicza 14

Źródło: Bielański Ośrodek Kultury/MAL Kasprowicza 14

W tym artykule przeczytasz o:

  • wydarzeniach kulturalnych, inicjatywach sąsiedzkich, zajęciach, warsztatach
  • terminarzu wydarzeń
  • zasadach uczestnictwa

Poniedziałek, 9 września

  • 17:00 / Frisbee na Bielanach - Otwarte granie dla każdego
  • Wstęp wolny

Sky This Warszawa zaprasza mieszkańców Bielan i okolic, miłośników aktywności ruchowej w każdym wieku, na cykl zajęć z dyskiem frisbee, Spotkania odbywają się w każdy wtorek na Kępie Potockiej (okolice ul. Podleśnej i Bielańskiego Słonia) w godz. 17:00 - 18:30.
Dołączyć do grupy można w dowolnym momencie.
Spotkania odbywają się również w czwartki w godz. 19:00 - 20:30 na terenie Akademii Wychowania Fizycznego - boisko nr 4, ul. Marymoncka 34
Zapisy na zajęcia: [email protected]
Co czeka na zajęciach?
nauka rzucania frisbee dla początkujących i doskonalenie techniki rzutu
gry i zabawy z dyskiem integrujące uczestników
mecz ultimate frisbee i goaltimate
Zajęcia prowadzą doświadczeni trenerzy i zawodnicy drużyny Sky This Warszawa
Zajęcia “Frisbee na Bielanach - otwarte granie dla każdego” współfinansowane są przez Urząd Dzielnicy Bielany.
Kępa Potocka


Wtorek, 10 września

  • 17:00 / Dzielnicowe krawcowe – sąsiedzka szkoła szycia
  • Wstęp wolny

Po wakacyjnej przerwie znów odpalamy nasze maszyny! Zapraszamy wszystkich zakręconych na punkcie szycia. Możesz przyjść z projektem, nad którym aktualnie pracujesz i kończyć go w towarzystwie. Możesz skorzystać z pomocy innych, jeśli jakiś detal sprawia ci trudność. Będziemy dzielić się wiedzą i rozmawiać o szyciu (i życiu). Jeśli nigdy nie szyłaś, przyjdź i przekonaj się, że maszyna do szycia nie gryzie. Pokażemy Ci jak zacząć krawiecką przygodę, a Ty wykonasz pierwsze wprawki i oswoisz się ze sprzętem. Na miejscu będą dostępne 4 maszyny do szycia, na których będziemy pracować rotacyjnie. Jeśli chcesz, możesz przyjść na spotkanie z własną maszyną. Będzie nam miło, jeśli przyniesiesz coś dobrego na sąsiedzki stół. Prowadzenie: Animatorki MAL Kasprowicza 14.
MAL Kasprowicza 14

  • 11:30-13:00 / Mamy na dywaniku
  • Wstęp wolny

Opiekujesz się dzieckiem w domu i chętnie spędzisz czas w gronie innych mam i tatusiów? Rozwijamy dywan i zapraszamy na spontaniczne sąsiedzkie spotkanie dla pociech i rodziców z Bielan. Będzie nam miło, jeśli przyniesiesz coś dobrego na sąsiedzki stół.
MAL Kasprowicza 14


Środa, 11 września

  • 11:00 - 13:00 / Środy dla seniora – spotkanie integracyjne
  • Wstęp wolny

Zamiast siedzieć samotnie w czterech ścianach, przyjdź i spędź miłe przedpołudnie w gronie bielańskich seniorów. Partyjka Scrabble, brydż, nauka gra na ukulele czy prasówka? A może zwykłe sąsiedzkie pogaduszki? U nas poznasz nowych znajomych, podzielisz się swoją pasją i wymienisz doświadczeniami. Będzie nam miło, jeśli przyniesiesz coś dobrego na sąsiedzki stół.
MAL Kasprowicza 14

  • 15:30 - 17:30 / Dzień otwarty w Klubie Domino
  • Wstęp wolny

Zapraszamy mieszkańców na dzień otwarty w Klubie Domino, 11 września 2024r. (środa) w godz. 15.30-17.30.
Klub Domino WSBM Chomiczówka, ul. Bogusławskiego 6a

  • 16:00-19:00 / Zgrajmy się! Spotkania planszówkowe
  • Wstęp wolny

Zapraszamy sąsiadów w każdym wieku. Na miejscu zapewniamy kilka najbardziej popularnych gier. Nasza kolekcja na pewno będzie rosnąć z czasem, ale możesz też przynieść własne gry. Emocje gwarantowane! Planszówki pozwalają się odstresować i poprawiają nastrój. Są świetną alternatywą dla gier komputerowych i aplikacji mobilnych na telefon. Dorośli dzięki nim mogą choć na chwilę uciec przed pędzącym światem i codziennymi obowiązkami. Dzieci zaś uczą się samodzielności w rozwiązywaniu problemów, przewidywania i planowania. Gry planszowe często świetnie nadają się do wspólnego spędzania czasu całą rodziną. Na spotkaniu pojawi się nasz sąsiad Łukasz Michalski prowadzący sklep z grami Venco, który wprowadzi nas w planszówkowy świat.
MAL Kasprowicza 14

  • 17:00 / Okładka na notes – warsztaty krawieckie
  • Wstęp wolny

Uszyj sobie oryginalną okładkę na notes lub kalendarz, która długo będzie chronić Twoje cenne zapiski. Pokrowce wykonamy z papieru do szycia, tzw. washpapy. Na warsztat zapraszamy osoby od 13 roku życia. Nie musisz mieć doświadczenia w szyciu – wszystkiego Cię nauczymy. Potrzebne materiały będą dostępne na miejscu. Prosimy o przyniesienie jednej sztuki notesu/kalendarza (nie większy niż A4), na który chcesz wykonać okładkę. Będzie miło jeśli przyniesiesz coś drobnego na sąsiedzki poczęstunek.
Warsztat poprowadzi Roma Kobiałka z Samogłoski.
MAL Samogłoska

  • 18:00 / Piosenki Wojennej Warszawy
  • Wstęp wolny

“Piosenki Wojennej Warszawy” – od zakazanych piosenek okupowanej Stolicy po pieśni Powstania Warszawskiego – zaprezentuje Państwu zespół wokalno – aktorski Sonanto. - Jak co roku zapraszamy do wspólnego śpiewania w ten wieczór pełen wspomnień i wzruszeń! - zapraszają organizatorzy.
Klub Domino WSBM Chomiczówka, ul. Bogusławskiego 6a

  • 20:00 / Darmowa Zumba® na Bielanach
  • Wstęp wolny

Bezpłatne zajęcia zaczynają się punktualnie o 20:00 i odbywają się na hali sportowej w LO im. Gen. S. Maczka przy ul. Gwiaździstej 35.
- Głównym organizatorem zajęć jest Urząd Dzielnicy Bielany
- Udział w zajęciach jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy
- Przed wejściem na zajęcia należy wpisać się na listę uczestnika oraz jednorazowo wypełnić oświadczenie (wystarczy raz, a potem na każdych zajęciach tylko wpisujemy się na listę uczestników - to naprawdę ważne)
- Na halę uczestnicy zajęć wchodzą w zmienionym obuwiu oraz stroju sportowym - w korytarzach są dostępne szatnie oraz toalety
- Warto przynieść dla siebie wodę
- Uśmiech to najważniejszy element, który zawsze trzeba mieć ze sobą!
LO im. Gen. S. Maczka przy ul. Gwiaździstej 35


Czwartek, 12 września

  • 11:00 / Qigong styl „Lecącego Żurawia” – starochińskie ćwiczenia zdrowotne
  • Wstęp wolny

Qigong jest ważną częścią tradycyjnej medycyny chińskiej, znaną od kilku tysięcy lat. Nazwa oznacza doskonalenie ciała i umysłu poprzez układ ruchów przypominających płynne ruchy skrzydeł żurawi. Żuraw w symbolice chińskiej uosabia pokojowe usposobienie i długowieczność, a więc to, co twórcy tego stylu pragnęli dzięki niemu osiągnąć i rozpowszechnić. W zajęciach mogą uczestniczyć wszyscy, niezależnie od wieku, płci i kondycji fizycznej. Ćwiczenia są proste do opanowania, a ich regularne wykonywanie przynosi doskonałe efekty, m.in. zapewniają odprężenie i wewnętrzny spokój, uodparniają na stres, poprawiają pamięć i koncentrację oraz spowalniają proces starzenia. Zajęcia prowadzi dyplomowany instruktor Qigong.
MAL Kasprowicza 14

  • 16:30 / Planszówki i pizza w ogródku
  • Wstęp wolny

Wpadnijcie do Samogłoskowego ogródka skorzystać z naszej bogatej kolekcji rozmaitych gier planszowych dla małych i dużych. Bierzcie rodziny, przyjaciół  – poznajmy się przy wspólnej zabawie i towarzystwie pysznej, domowej pizzy! Osoby poniżej 18 roku życia zapraszamy z opiekunami/rodzicami.
MAL Samogłoska

  • 17:00-19:30 / Bielany Na Orbicie 2024: Spotkanie #1
  • Wstęp wolny

Co ciekawego dzieje się w kosmosie? Bardzo dużo! Opowiedzą nam o tym kosmiczni prelegenci na spotkaniach z cyklu pt. Bielany Na Orbicie. Seria kosmicznych spotkań wraca na Warszawskie Bielany po raz piąty.
Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – na kosmos patrzymy z ogromnym rozmachem – od zorzy polarnej i dalekich gwiazd, poprzez budowę rakiet, łazików, i satelitów, aż po puszczenie wodzy fantazji i pomyślenie „a co jeśli?”. W tegorocznej edycji wychodzimy naprzeciw głosom zebranym wśród uczestników spotkań z poprzednich lat i dzielimy wydarzenia na część dla najmłodszych oraz dla starszych. Zaczynamy o godz. 17:00 pogadanką i animacją dla dzieci, a o 18:00 wystartują prelekcje dla starszych.
Tematem pierwszego spotkania będą RAKIETY! Zaprosiliśmy studentów z Politechniki Warszawskiej z sekcji rakietowej i inżyniera z Instytutu Lotnictwa, który pracuje przy polskiej rakiecie Bursztyn. Jest to pierwsza rodzima rakieta, która przekroczyła granicę kosmosu.
Co wspólnego kontener morski ma z rakietami?
Sekcja Rakietowa SKA działa od 2010. W tym czasie jej członkowie własnoręcznie zaprojektowali i przetestowali 8 konstrukcji rakiet sondujących, w tym: bijącą rekord prędkości rakiety amatorskiej H1, rakietę Grot, bijącą rekord pułapu lotu europejskiej rakiety amatorskiej, jedną z pierwszych studenckich rakiet sterowanych z systemem naprowadzania wizyjnego FOK, pierwszą rakietę z napędem hybrydowym na Politechnice Warszawskiej.
Od 2020 prowadzą też projekt inny niż wszystkie dotychczasowe, w którym kluczową rolę odgrywa używany kontener morski. W prezentacji przedstawimy projekty Sekcji Rakietowej, odpowiemy też na pytanie jak można wykorzystać kontener morski do testów zespołów napędowych i jakie wyzwania się z tym wiążą.
Inż. Michał Kret: W sekcji odpowiadam za koordynowanie projektu Hefajstos i pracuję przy rozwoju zespołów napędowych naszych rakiet. Zawodowo również jestem związany z technologiami rakietowymi – pracuję w Centrum Technologii Kosmicznych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa. Szczególnie interesuję się analizami strukturalnymi, czyli obliczeniami weryfikującymi wytrzymałość poszczególnych elementów konstrukcji.
Radosław Kamiński: Jestem koordynatorem sekcji rakietowej w studenckim kole astronautycznym, gdzie odpowiadam za nadzór nad wszystkimi projektami. Do moich obowiązków należy organizacja i planowanie testów lotnych, dbając o ich sprawny przebieg i bezpieczeństwo. Zajmuję się także symulacjami przepływów zewnętrznych jak i wewnętrznych, co pozwala na optymalizację konstrukcji i osiągów. Moja praca łączy w sobie pasję do astronautyki i inżynierii, a także rozwija umiejętności zarządzania projektami technicznymi.
Jeden dzień z pracy na Hamowni Silników Rakietowych
Hamownia silników rakietowych to specjalne laboratorium, w którym prowadzone są testy napędów rakiet i sond kosmicznych. Choć historia polskich projektów i badań silników ma już kilkadziesiąt lat, to wciąż jest mało znana. Podczas prezentacji udamy się w wirtualną wycieczkę po rodzimych ośrodkach badawczych oraz poznamy wyzwania i niespodzianki, które czekają na inżynierów podczas testów. Wcielimy się także w rolę Inżyniera Testów podczas typowego dnia badań na Hamowni Silników Rakietowych w Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.
Bartek Źrebiec: Od dwóch pracuje w Sekcji Testów Napędów Rakietowych Centrum Technologii Kosmicznych w Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Na co dzień zajmuje się przygotowaniem i wideorejestracją testów silników rakietowych. Był także odpowiedzialny za nagrywanie startu rakiety ILR-33 Bursztyn 2K podczas historycznego lotu na 101 km.
Spotkanie poprowadzi Radek Grabarek, popularyzator wiedzy o eksploracji kosmosu, organizator wielu wydarzeń w całej Polsce, założyciel kanału na YouTube „We Need More Space” i współprowadzący comiesięcznego wideo podcastu na żywo „Space XYZ”.
MAL Kasprowicza 14

  • 18:00 / Drugie (s)zycie starej bluzy
  • Wstęp wolny

Zapraszamy na warsztaty upcyklingowe, podczas których dasz drugie życie swojej starej bluzie. Wystarczy, że wymyślisz wzór, który chcesz nanieść na odzież, wybierzesz z kolorowych skrawków odpowiedni materiał, naszyjesz go i będziesz nosić z dumą.
We wszystkim pomoże Ci nasza instruktorka szycia, Martyna Wartałowicz. Umiejętność szycia na maszynie nie jest wymagana. Przynieście swoje bluzy!
BOK, Estrady

  • 19:00 / Frisbee na Bielanach - Otwarte granie dla każdego
  • Wstęp wolny

Sky This Warszawa zaprasza mieszkańców Bielan i okolic, miłośników aktywności ruchowej w każdym wieku, na cykl zajęć z dyskiem frisbee, Zajęcia odbywają się w czwartki w godz. 19:00 - 20:30 - boisko nr 4 na terenie Akademii Wychowania Fizycznego ul. Marymoncka 34.
Dołączyć do grupy można w dowolnym momencie.
Spotkania odbywają się również we wtorki na Kępie Potockiej.
Zapisy na zajęcia: [email protected]
Co czeka na zajęciach?
nauka rzucania frisbee dla początkujących i doskonalenie techniki rzutu
gry i zabawy z dyskiem integrujące uczestników
mecz ultimate frisbee i goaltimate
Zajęcia prowadzą doświadczeni trenerzy i zawodnicy drużyny Sky This Warszawa
Zajęcia “Frisbee na Bielanach - otwarte granie dla każdego” współfinansowane są przez Urząd Dzielnicy Bielany.
Akademia Wychowania Fizycznego, Marymoncka 34


Piątek, 13 września

  • 17:00 / Rodzinne warsztaty twórcze – filcowe broszki
  • Wstęp wolny

Kiedy pracują ręce, głowa spokojniejsza. A satysfakcja z własnoręcznie przygotowanych obiektów, nawet najmniejszych jest wielka, bo zostają na pamiątkę wspólnych chwil. Zapraszamy rodziców z dziećmi od 7 roku życia na pierwszy z dwóch twórczych warsztatów z Joanną Kasztelaniec.  
Będziemy wspólnie projektować, a następnie tworzyć z filcu biżuterię, a dokładnie broszkę, która świetnie sprawdzi się jako przypinka zarówno do ubrań jaki i do plecaka czy piórnika. Każde doświadczenie twórcze nas czegoś uczy. Efekt jest ważny, ale proces jeszcze cenniejszy. Jak rodzi się pomysł? Jak go wprowadzić w życie? Jak się zmieni w toku realizacji? Dajcie się porwać tej niespodziance. Będzie fajnie!
Prowadząca: Joanna Kasztelaniec – “JESTEM doświadczoną towarzyszką i kreatorką zabaw twórczych, edukatorką specjalizującą się w pisaniu i realizacji scenariuszy spotkań z nową i klasyczną literaturą dla dzieci, kulturoznawstwem, historią sztuki i wiedzą o przyrodzie. Autorką projektów i warsztatów realizowanych na zlecenie warszawskich organizacji pozarządowych i instytucji kultury. JESTEM czarodziejką- czaruję uśmiechem, dobrym słowem i opowieścią. Że skarpety zrobię lalkę a z butelki kwiat. Znam niejedną dziko rosnącą roślinę, uwielbiam doświadczać i obserwować przyrodę, siedzieć pod drzewem i wymyślać opowieści, śpiewać na całe gardło, tworzyć kompozycje z tego co pod ręką. Wspieram obecnością podczas swobodnej zabawy i kreatywnych działań na świeżym powietrzu w lasach i parkach miejskich w roli nauczyciela przedszkola leśnego i podczas urodzinowych przygód terenowych oraz warsztatów outdoorowych. Interesuję się leśną pedagogiką, pedagogiką przygody, story tellingiem, rękodziełem. Działam w duchu rodzicielstwa bliskości i zaufania, wzmacniania samodzielności. Prywatnie jestem samodzielną mama Stasi i Alka. Obecnie pracuję w Fundacji Sto Pociech. Współpracuję z: Atelier Foksal, Muzeum Literatury, żoliborskimi i bielańskimi przedszkolami, Teatrem Dobrego Serca, Cafe Kulturalna, Akademią Młodego Człowieka, Stacją Plastyczną, Klubem Podróżnik, Event Project, Kinem Wisła, Filmoteką Narodową, Instytutem Audiowizualnym, Fundacją Przystanek Twórczość, paroma korporacjami i wieloma Rodzicami.
MAL Samogłoska

  • 19:00 / Dlaczego przyroda i jej przedstawienia są dobre dla mózgu?
  • Wstęp wolny, zapisy mailowe: [email protected]

Spotkanie z prof. Łukaszem Święcickim, lekarzem psychiatrą. Uwaga, liczba miejsc ograniczona.
MAL Kasprowicza 14


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ