Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 09:14

Trwają konsultacje społeczne w sprawie przyszłości Warszawy

Jeszcze do 30 września każda osoba zainteresowana przyszłością stolicy może wyrazić swoją opinię i włączyć się w prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym.
  • Źródło: UM Warszawa
Trwają konsultacje społeczne w sprawie przyszłości Warszawy

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • trwających pracach nad strategią rozwoju Warszawy 
  • konsultacjach społecznych
  • składaniu wniosków do planu ogólnego
  • pytaniach do ekspertów
  • planach na kolejne miesiące

Te dwa dokumenty określą w jakim kierunku powinna rozwijać się stolica przez najbliższe 20 lat, dlatego głos mieszkanek i mieszkańców ma tak istotne znaczenie. O rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy pisaliśmy w lipcu:

Przypomnijmy: 4 lipca formalnie rozpoczęły się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym. Te dokumenty określą w jakim kierunku będzie rozwijać się Warszawa w perspektywie co najmniej 20 lat. Zastąpią one obecną Strategię #Warszawa2030 oraz Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy. Konieczność rozpoczęcia prac nad strategią rozwoju miasta i planem ogólnym wynika ze zmian ustawowych. W wyniku nowelizacji przepisów z 24 września 2023 r., wprowadzone zostały istotne zmiany w zakresie planowania strategicznego i planowania przestrzennego.

Bardzo zależy nam, aby wszystkie osoby zainteresowane rozwojem naszego miasta miały w jak największym stopniu możliwość włączenia się w prace nad tymi kluczowymi dla przyszłości Warszawy dokumentami. Uzyskane na tym etapie informacje pozwolą nam na przygotowanie założeń do strategii rozwoju i planu ogólnego, które w największym stopniu będą odpowiadały na potrzeby mieszkanek i mieszkańców stolicy – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – Dlatego zachęcam do zabrania głosu – jeszcze do 30 września wszyscy zainteresowani mogą wypełniać ankietę dotyczącą priorytetów rozwoju Warszawy oraz składać wnioski do planu ogólnego – dodaje wiceprezydentka.

Jak włączyć się w prace nad strategią rozwoju i planem ogólnym?

Od 4 do 30 września trwa etap, w którym wszystkie osoby zainteresowane przyszłością Warszawy mogą włączyć się w prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym.

Jak to zrobić?

Można:

wypełnić ankietę na temat priorytetów rozwoju miasta

Od 4 do 30 września można odpowiedzieć na pytania ankietowe za pośrednictwem:

Na Bielanach działa siedem takich punktów:

  • Miejsce Aktywności Lokalnej - Samogłoska; ul. Samogłoska 9A; wt-pt: 10:00-20:00, sob: 10:00-18:00
  • Miejsce Aktywności Lokalnej - Studnia; ul. Estrady 112; pn-pt: 8:00-16:00 
  • Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy - Wydział Obsługi Mieszkańców; ul. Żeromskiego 29; pon: 08:00-18:00, wt-pt: 08:00-16:00
  • Centrum Rekreacyjno-Sportowe m.st. Warszawy w Dzielnicy Bielany; ul. Lindego 20; codziennie 06:00-22:00
  • Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy (parter); ul. Z. Romaszewskiego 19; pon-pt: 10:00-19:00
  • Bielański Ośrodek Kultury w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy; ul. Carla Goldoniego 1; pon-pt: 08:00-18:00
  • Punkt Obsługi Pasażerów - METRO MŁOCINY – linia M1; węzeł komunikacyjny Młociny - hala dworca autobusowego; pon-pt: 7:00-20:00

złożyć wniosek do planu ogólnego

Od 4 do 30 września są zbierane wnioski do planu ogólnego:

  • poprzez formularz online stronie um.warszawa.pl/2040+,
  • elektronicznie (mejlem lub przez ePUAP),
  • papierowo.

Wzór formularza do składania wniosków do planu ogólnego oraz instrukcja jak go wypełnić zostały upublicznione już w lipcu br., aby osoby zainteresowane mogły wcześniej przygotować się do tego etapu: um.warszawa.pl/2040+.

Więcej informacji o tym, jak składać wnioski do planu ogólnego można zasięgnąć również pod numerem telefonu 22 325 81 12 (czynnym od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-15:00). 

zadać pytania ekspertom 

Od 4 do 30 września 2024 można zadać pytania ekspertom o uwarunkowania prawne oraz sposób i harmonogram prac nad strategią rozwoju i planem ogólnym,

Wszystkie niezbędne informacje są pod adresem: um.warszawa.pl/2040+.

Jakie plany na kolejne miesiące? 

W grudniu 2024 roku Warszawa udostępni założenia programowe do strategii. Pokażą one wstępny zakres celów, w tym polityki przestrzennej i będą przedmiotem dyskusji z mieszkankami i mieszkańcami. Zostaną opracowane na podstawie wniosków z diagnozy, wyników ewaluacji obecnej strategii, wyników wrześniowej ankiety oraz nadrzędnych zobowiązań, m.in. wynikających z dokumentów wyższego rzędu.  

We wrześniu 2025 roku odbędą się konsultacje społeczne projektów nowej strategii i planu ogólnego.

Za przygotowanie strategii i planu ogólnego odpowiadają dwa ściśle współpracujące ze sobą biura – Strategii i Analiz oraz Architektury i Planowania Przestrzennego. Chociaż formalnie mowa tu o dwóch dokumentach, w praktyce jest to jeden proces przygotowania kompleksowej polityki rozwoju m.st. Warszawy.

We wtorek 17 września w Centrum Nauki Kopernik odbyła się konferencja pt. „(Nie)mierzalne? O monitorowaniu strategii rozwoju miast” poświęcona zagadnieniom strategii rozwoju miast, a podczas paneli dyskusyjnych można było poznać doświadczenia przedstawicieli urzędów największych miast w Polsce – Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Warszawy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze