Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 15:04

Ceglana elewacja domu na Piechotkowie odzyskała dawny blask

W ramach prac wymieniono spoiny, naprawiono płyty balkonowe i oczyszczono ściany loggi z warstw tynków lub farb nałożonych przez mieszkańców niektórych lokali.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym co zostało zrobione w ramach prac remontowych,- dlaczego budynek i osiedle, na którym się znajduje jest takie wyjątkowe.

Dawny blask odzyskała czerwona i biała cegła na elewacji jednego z budynków znajdujących się na osiedlu Piechotkowo. Prace konserwatorskie przeprowadzono w budynku przy ulicy Skalbmierskiej 21.

Ceglana elewacja do czasu jej remontu była cała pokryta brudem i wymaga gruntownego oczyszczenia. W ramach prac wymieniono spoiny, naprawiono płyty balkonowe i oczyszczono ściany loggi z warstw tynków lub farb nałożonych przez mieszkańców niektórych lokali. Na metalowych balustradach balkonowych, na balkonach i drewnianych okiennicach na nowo zagościł zielony kolor. Całość prac kosztowała ponad 121 tys. złotych.

Przeczytaj również: Jak przemysł ciężki ochronił puszczę? – Krótka historia pobliskiej huty

Zagraniczni dziennikarze podziwiają

Elewacje czterokondygnacyjnego budynku przy ul. Skalbmierskiej 21 o prostej, modernistycznej formie zostały oblicowane białą cegłą silikatową. W latach powojennych domy zbudowane z czerwonej cegły albo pustaków często pozostawiano na długi czas nieotynkowane. Traciły przez to na estetyce. Aby uniknąć takiej sytuacji, Piechotkowie zaprojektowali elewacje murowane z cegły silikatowej, a okna osadzili w prefabrykowanych ramach z betonu. Takie rozwiązanie stało się charakterystyczne dla całego kwartału bielańskiej zabudowy. Zastosowany tu przez architektów specyficzny sposób układania cegły zyskał nawet nazwę „wątku bielańskiego”. Kolejnym elementem ożywiającym elewacje są dekoracyjne poziome pasy z kontrastującej czerwonej cegły ceramicznej.

W końcu lat 50. osiedle stało się sławne. Na Bielany przywożono wycieczki zagranicznych dziennikarzy, żeby podziwiali pierwsze w Warszawie niesocrealistyczne, nowoczesne i przyjazne osiedle mieszkaniowe Piechotków z awangardowym placem zabaw w centrum.

Przeczytaj również: Piechotkowie. Naczelni architekci Bielan

Budynek znajdujący się na osiedlu pokazowym na Bielanach z lat 50-tych

Osiedle, na którym znajduje się odnowiony budynek wyróżnia się elewacjami, wątkiem cegły czy zastosowaniem prefabrykatów. Budynek przy ul. Skalbmierskiej 21 znajduje się na terenie osiedla Bielany I. Został zbudowany w latach 1952 -57 według projektu małżeństwa architektów Marii i Kazimierza Piechotków, twórców większej części zabudowy mieszkaniowej najstarszej części dzielnicy, osiedli Bielany I, II i III.

Maria i Kazimierz Piechotkowie silnie sprzeciwiali się estetyce socrealistycznej. Projektowali niskie budynki z dostępem do zieleni, dbali o osiedlową infrastrukturę i małą architekturę użytkową. Mieszkali na Bielanach na jednym z zaprojektowanych przez siebie osiedli i udzielali się w lokalnej społeczności. Ich osiedla są charakterystyczne i na tyle rozpoznawalne, że potocznie nazywane są do dziś „Piechotkowo”.

fot. UM Warszawa

Przeczytaj również: Pietruczuk: To dla mnie bardzo ważne, że skutecznie udaje nam się budować lokalną, bielańską społeczność [Wywiad]


Skalbmierska-front-2-kolaz

Skalbmierska-front-2-kolaz

piechotkowo

piechotkowo

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze