Dzielnica w tym roku planuje wykonać projekt a w przyszłym ruszyć z pierwszymi pracami.
W czwartek podczas sesji stołeczni radni zdecydowali o przyznaniu niemal 2,5 mln zł na modernizację bazarku przy ulicy Broniewskiego. O potrzebie uporządkowania tego terenu mówi się od lat. W 2019 roku roku dzielnica rozebrała niszczejące budki. Łącznie rozebrano 40 proc. pawilonów, które były wyłączone z użytku i szpeciły okolicę.
Wcześniej planowano by w miejscu bazarku urządzić park. Swój sprzeciw wobec tego pomysłu wyrazili podczas konsultacji przeprowadzonych przez dzielnicę i Zarząd Zieleni Warszawskiej sami mieszkańcy osiedla Piaski. Aż 70 proc. respondentów przyznało, że robi zakupy na bazarku.
– Lokalne targowiska są jednym z ważnych elementów miejskiej tkanki. To na nich właśnie mieszkańcy mogą zaopatrywać się niskim kosztem w potrzebne produkty, najczęściej prosto od producentów i małych rolników. Zależy nam na istnieniu takich miejsc, ale jeśli można coś na nich poprawić, to do tego dążymy. I tak też dzieje się w sprawie targowiska na Piaskach. Udało nam się wypracować porozumienie, w ramach którego bazar na Piaskach zmieni swoje położenie, zostanie również zmniejszony a jednoczenie nabierze nowego estetycznego i uporządkowanego wyglądu. Dalej będzie służyć mieszkańcom, ale już w lepszej odsłonie – napisał na Facebooku Grzegorz Pietruczuk – burmistrz Bielan. Według zapowiedzi bazarek zostanie pomniejszony i przeniesiony na róg ulicy Rudnickiego i Broniewskiego.
Przeczytaj również: Ulga. Felieton Przemysława Borkowskiego
Dążenie do tworzenia lokalnego centrum
Modernizacja bazarku - jak podkreśla burmistrz Bielan - „jest częścią naszych działań nakierowanych na tworzenie centrów lokalnych”. Jest to spójne z polityką planowania przestrzeni przez miejskich urbanistów, ponieważ odpowiednio ukształtowane środowisko życia codziennego wpływa na poziom komfortu w załatwianiu codziennych spraw. Dlatego, jak podkreślają miejscy urbaniści i architekci, najlepszą metodą zapewnienia komfortu życia w mieście i zaspokajania codziennych potrzeb jest dążenie do tego by miasto miało charakter policentryczny.
Miasto o takim charakterze tworzą centra lokalne, dzięki którym każdy z mieszkańców może zaspokajać swoje potrzeby w sąsiedztwie miejsca zamieszkania. Jak podkreślają miejscy urbaniści w "Raporcie z planowania miasta" takie rozwiązanie ma wiele zalet. To m.in. zaoszczędzenie czasu dzięki brakowi konieczności przemieszczania się w odległe rejony miasta, a także zachęcenie do komunikacji pieszo-rowerowej. Kreowanie centrów lokalnych czy osiedlowych jak zauważają miejscy architekci wpływa również na mniejsze zużycie energii i zanieczyszczenie środowiska, a to wszystko za sprawą mniejszej liczby podróży.
Przeczytaj również: Skąd zakaz wjazdu na parking przy ul. Przy Agorze 16?
Pierwsze prace w terenie już 2022 roku
Modernizacja bazarku na Piaskach ma być spójna z koncepcją zagospodarowania pasa rezerwy ulicy Broniewskiego Zarządy Zieleni Warszawskiej, która przewiduje zazielenienie okolicy. Przyznane w czwartek 2,5 mln zł zostanie przeznaczone na sporządzenie projektu, które planowane jest w tym roku i rozpoczęcie pierwszych prac w 2022 roku obejmujących utwardzenie nawierzchni, uzbrojenia terenu oraz wykonania ogrodzenia nowego bazaru.
- Sprawa placu targowego przy ulicy Broniewskiego jest przedmiotem zainteresowania wielu grup społeczności bielańskiej, w związku z czym podjęta została przeze mnie próba połączenia zainteresowanych stron celem doprowadzenia do wypracowania porozumienia. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które brały udział w konsultacjach w celu wypracowania kompromisowego rozwiązania a w szczególności panu prezydentowi Michałowi Olszewskiemu za wsparcie podczas procesu na etapie ustaleń oraz przekazanie środków, które umożliwią nam przygotowanie terenu pod targowisko i pozbycie się mało atrakcyjnych budek obecnego bazaru – poinformował Włodzimierz Piątkowski, zastępca burmistrza Bielan.
Przeczytaj również: Liceum z Bielan w czołówce rankingu oceniającego aktywność społeczną uczniów
Napisz komentarz
Komentarze