31 sierpnia o 11.00 odbyła się uroczystość z okazji 41. rocznicy porozumień sierpniowych. Gościem w warszawskiej hucie był prezydent Andrzej Duda.
41 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe. Kilka dni wcześniej, 28 sierpnia 1980 roku w Hucie Warszawa wybuchł strajk za którego początek uważa się odezwę Seweryna Jaworskiego do zmierzających na przerwę kolacyjną pracowników wydziału W48.
Przeczytaj również: Miłość, która zbudowała Bielany
41 lat temu narodziła się „Solidarność”
Dwa dni później, w Szczecinie, parafowano pierwsze z porozumień, kolejne 31 sierpnia w Stoczni Gdańskiej, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września w Hucie Katowice.
„W niedzielę 31 sierpnia grupa hutników udała się do pobliskich parafii z prośbą do księży o przybycie do strajkującej Huty Warszawa i odprawienie mszy świętej. Około godziny 12 przyjechało do Huty trzech księży: ksiądz Kołodziej i ksiądz Ciompała z parafii św. Magdaleny na Wawrzyszewie oraz ksiądz Jerzy Popiełuszko, wysłany do Huty przez biskupa Piaseckiego na polecenie prymasa Stefana Wyszyńskiego, do którego dotarła jedna z grup robotników” – wspominał Karol Szadurski, inżynier, hutnik, od 1980 przewodniczący zakładowych struktur NSZZ „Solidarność”.
1 września, dzień po podpisaniu porozumienia w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, zakończył się również strajk w Hucie Warszawa. Godzinę po północy strajkujący podpisali porozumienie z dyrekcją huty. Strajk zgodzono się zakończyć, pod warunkiem utworzenia niezależnego związku zawodowego.
Przeczytaj również: Jak przemysł ciężki ochronił puszczę? – Krótka historia pobliskiej huty
Uroczystości w hucie - przyjechał prezydent Andrzej Duda
Z okazji rocznicy porozumień sierpniowych 31 sierpnia o 11.00 na terenie huty odbyła się uroczystość, podczas której przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda: „Bardzo dziękuję, że mam ten zaszczyt razem z państwem oddać hołd robotnikom sierpnia 1980 roku, tym którzy tutaj w Hucie Warszawa, ale nie tylko, bo w całej Polsce, w ponad 700 zakładach w tamtym czasie zażądali praw dla ludzi pracy, zażądali elementarnej realizacji zobowiązań międzynarodowych nawet tamtego państwa, PRL-u” – mówił do zebranych byłych pracowników huty Andrzej Duda i dodawał: „Zarazem dziękuję, że w tę 41 rocznicę tamtego strajku i porozumienia, które prawie dokładnie 41 lat temu zostało tutaj w Hucie Warszawa zawarte, bo trzeba byłoby poczekać do nocy, żeby rocznica była dokładna co do godziny. To także jest historyczne miejsce ze względu na osobę błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Można powiedzieć, że to tutaj się narodził. Właśnie tu dokładnie, w tym miejscu - pod krzyżem, który tu stał - jako kapelan „Solidarności” później, ale przede wszystkim jako kapelan ludzi pracy, robotników. Tutaj po raz pierwszy w tak mocny sposób się z nimi zetknął. Przybył do nich, żeby im służyć, nieść im nadzieję i siłę i czynił to później już do końca swojego życia. Swoim życiem i swoją śmiercią napisał wielki rozdział polskiej historii i, śmiało można powiedzieć, wpłyną na bieg tamtejszych i późniejszych wydarzeń. Dziękuję, że możemy być dzisiaj tutaj razem, oddając hołd jemu, oddając hołd robotnikom z Huty Warszawa, ale i tym z całej Polski”.
Porozumienia sierpniowe bezpośrednio poskutkowały utworzeniem NSZZ „Solidarność”, a w konsekwencji doprowadziły do pierwszych częściowo wolnych wyborów w czerwcu 1989 roku. „Tamten wielki strajk lata 1980 roku zmienił Polskę” – mówił podczas uroczystości w hucie prezydent prezydent Duda i dodawał, że to dzięki wydarzeniom 80. roku i ludziom, którzy brali w nich udział doszło w Polsce do przemiany ustrojowej.
fot: TVP INFO
Przeczytaj również: Bielańska huta zredukuje emisję CO2. Powołano specjalny zespół roboczy
Napisz komentarz
Komentarze