Ruszyła druga edycja „Letnich spacerów historycznych”. To szansa by lepiej poznać tożsamość dzielnicy i usłyszeć nieznane historie.
W tym artykule przeczytasz m.in.:- o tematyce każdego ze spacerów,- tym jakich ciekowstek będzie można się dowiedzieć.
Pierwszy z cyklu spacerów historycznych już za nami. Odbył się w minioną niedzielę, a bohaterem wydarzenia był Park Olszyna. Przed nami jeszcze 7 spacerów a najbliższy odbędzie się już w tę niedzielę. Trasę poprowadzono szlakiem kultowych filmów PRL. Spacer rozpocznie się o godzinie 11 przy skrzyżowaniu ulic Czechowa i Horacego.
Kolejny, zaplanowany na 24 lipca spacer będzie poświęcony latom powojennym. „Dynamika odbudowy i budowy stolicy rusza z impetem już w 1945 i powoli traci pęd wraz ze zmianą priorytetów inwestycyjnych władzy, cięciem kosztów i sytuacją geopolityczną. Ale wyż demograficzny, rozwój miasta i ambicje mieszkańców Warszawy wymagają pewnych decyzji budowlanych. Obiekty, bez których nie wyobrażamy sobie codzienności niosą ze sobą ciekawe historie” – czytamy w zapowiedzi.
Przeczytaj również: Fort Wawrzyszew i dzikie oblicze fosy
Z kolei w czasie pierwszego sierpniowego spaceru będzie można poznać bliżej historię Wrzeciona sięgającą XIV w. kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki o osadzie Wawrzeńszewo, a także dowiedzieć się kim Adam Edward Brustman, patron stawów zlokalizowanych w sercu osiedla. „Nie zabraknie również ciekawostek o Instytucie Agronomicznym z Marymontu (obecne SGGW), który na Wawrzyszewie prowadził hodowlę owiec. Poznamy również historię blokowiska powstałego w latach 70, Centrum Kultury Robotniczej (dzisiejszy Bielański Ośrodek Kultury) i bazaru Wolumen. Odwiedzimy też zabytkowe nagrobki na Cmentarzu Wawrzyszewskim i zobaczymy miejsce, gdzie w latach 70. działało kino letnie” – wyliczają organizatorzy.
Drugi z sierpniowych spacerów będzie okazją do tego by odwiedzić Akademię Wychowania Fizycznego, gdzie oprócz sportu można wiele dowiedzieć się o samej architekturze. Główny gmach oraz pozostałe budynki wchodzące w cały kompleks wpisują się w nurt powojennego modernizmu i stanowią jego wizytówkę. „W trakcie wycieczki wejdziemy do niektórych budynków uczelni m.in. izby pamięci w Rektoracie, gdzie znajdziemy wiele cennych eksponatów” – zapowiada urząd.
Przeczytaj również: Ceglana elewacja domu na Piechotkowie odzyskała dawny blask
Tematem jednego ze spacerów będą również warszawskie wodociągi i kanalizacje. Pretekstem do spaceru o takiej tematyce jest historia kolektora bielańskiego zbudowanego 136 lat temu według projektu Williama i Williama Herleena Lindleyów. Trasa trzeciego z sierpniowych spacerów została wytyczona właśnie wzdłuż kolektora. W ten sposób będzie można poznać historię obiektów istniejących, nieistniejących i niepowstałych, m.in.: międzywojennych szkół powszechnych, willi malarza Stefana Norblina, stadionu AWF, cegielnia miejska i warsztaty samochodowe, doświadczalna oczyszczalnia ścieków na Kaskadzie oraz cerkiew polowa.
Ostatni ze spacerów odbędzie się 28 sierpnia. „W trakcie spaceru dowiemy się m.in.: gdzie założono pierwsze bielańskie kino? Gdzie odbyła się najsłynniejsza „lotnicza” akcja zbrojna Armii Krajowej? W którym miejscu znajdowała się stara ulica forteczna? Poznamy również miejską legendę o czarnej ręce, a także odwiedzimy teren, gdzie mieściło się składowisko KBM Warszawa Północ – budowniczych warszawskich osiedli. Na spacerze nie zabraknie również informacji o dawnej jednostce wojskowej mieszczącej się na Wrzecionie oraz odwiedzimy pierwszy budynek powstały dla hutników, a wybudowany przez ówczesną Spółdzielnię Mieszkaniową „Hutnik” (obecny DOMHUT)” – zapowiada urząd.
fot. Urząd Dzielnicy Bielany
Przeczytaj również: Jak Bielany zimą konkurowały z Zakopanem
Napisz komentarz
Komentarze