W grudniu 2022 roku zakończyły się procedury odbiorów nowego skrzydła Szpitala Bielańskiego. Obecnie trwa jego wyposażanie. Po uruchomieniu zlokalizowany tu będzie między innymi oddział psychiatrii dla dorosłych. Koszt budowy oraz zakupu sprzętu wyniósł niemalże 300 mln złotych.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o szczegółach inwestycji,
- jak wygląda nowy budynek Szpitala Bielańskiego,
- kiedy zakończą się prace.
Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki zajmuje 55 lokatę w rankingu największych szpitali w Polsce. Funkcjonuje w nim dwadzieścia oddziałów oraz przyszpitalna przychodnia z 32 poradniami. Jest to największy szpital samorządu warszawskiego, który do tej pory dysponował 600 łóżkami. Po rozpoczęciu działalności nowego skrzydła liczba ta wzrośnie o 67 łóżek. Jakie jeszcze korzyści przyniesie otwarcie nowo wybudowanego budynku szpitala?
Blisko 10 tys. m² powierzchni
Prace związane z budową nowego skrzydła Szpitala Bielańskiego rozpoczęły się dwa lata temu. Robotnicy szybko wykonali swoją pracę, pokłosiem czego jest ukończony budynek. Jest to pięciokondygnacyjna konstrukcja. Jej powierzchnia wynosi blisko 10 tys. m². Działalność budynku poszerzy zakres usług medycznych oferowanych przez szpital. W nowo wybudowanym skrzydle mieścić się będzie oddział psychiatrii dla dorosłych. Zapewni on 37 łóżek dla pacjentów. Przestrzeń ponadto pomieści oddział rehabilitacji z 30 łóżkami, blok z 10 salami operacyjnymi, oddział intensywnej terapii, centralną sterylizatornię, laboratoria, pomieszczenia techniczne i pomocnicze. Inwestycję sfinansowano w całości z budżetu miasta. Koszt budowy szpitalnego skrzydła wyniósł ok. 196 mln złotych. Wykonawcą inwestycji jest fuzja firm STRABAG Sp. z o.o. i Ed. Zueblin A.G.
Termin oddania
Według informacji strony internetowej m.st. Warszawy, w niedalekiej przyszłości rozpocznie się etapowe uruchamianie działalności medycznej w nowym skrzydle szpitala. Na samym początku nastąpi przeniesienie centralnej sterylizacji, a następnie oddziałów psychiatrii i rehabilitacji. Blok operacyjny uruchomiony natomiast zostanie po ukończeniu przez medyków serii szkoleń.
Prace na terenie szpitala nie kończą się jednak na nowym budynku. Kolejnym etapem prac jest modernizacja części pomieszczeń starego bloku szpitalnego w miejscu połączenia z nowym blokiem, łącznikiem usytuowanych na 2. kondygnacji. Wraz z zapowiedziami m. st. Warszawy, zakończenie robót w starej części szpitala szacowane jest na koniec 2023 roku.
Napisz komentarz
Komentarze