W tym artykule przeczytasz o:
- nagrodach dla Warszawy w konkursie Eco-Miasto
- nagrodzie za efektywność energetyczną
- nagrodzie za zielono-błękitną infrastrukturę
- nagrodzie za zrównoważoną mobilność
Konkurs Eco-Miasto został zainicjowany w 2013 roku. Jego celem jest popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju miast i motywowanie samorządów do uwzględniania aspektu środowiska w decyzjach dotyczących transportu, energetyki, adaptacji do zmiany klimatu czy gospodarowania odpadami. Efektywność energetyczna, zielono-błękitna infrastruktura oraz zrównoważona mobilność – to kategorie, w których – dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców – Warszawa zyskała tytuł laureata. To już kolejny raz, kiedy stolica została doceniona za swoje działania. Miasto zostało laureatem konkursu także w ubiegłym roku.
Warszawa od lat realizuje inicjatywy na rzecz środowiska, ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju. Sukcesywnie zazieleniamy miasto, działamy na rzecz poprawy jakości powietrza oraz promujemy ekologiczne środki transportu. A to tylko część naszych działań. Cieszę się, że po raz kolejny zostały one docenione. To wyróżnienie będzie dla nas dodatkową motywacją, by te inicjatywy rozwijać – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy, która odebrała nagrody w imieniu miasta.
Miasto dostało również dwie nagrody specjalne – od firm Nhood Services Poland i Renault Polska.
Pierwsza nagroda: efektywność energetyczna
W pierwszej z kategorii Warszawę wyróżniono m.in. za działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków oraz program dotacji na wymianę kopciuchów. W ciągu ostatnich kilku lat w stolicy zlikwidowano ponad 80 proc. bezklasowych pieców – zarówno w zasobie prywatnym, jak i komunalnym. Mieszkańcy od 2017 r. mogą liczyć w tym zakresie na wsparcie finansowe miasta. W tym czasie na dotacje związane z likwidacją kopciuchów stolica wydała blisko 90 mln zł. W działaniach związanych z wymianą źródeł ciepła oraz termomodernizacją warszawiaków wspierają miejscy doradcy. Eksperci pomagają wypełnić i złożyć wnioski do programów Czyste Powietrze i Stop Smog.
Druga nagroda: zielono-błękitna infrastruktura
Warszawa została również laureatem kategorii zielono-błękitna infrastruktura. Tutaj miasto wyróżniono za konsekwentne docenianie kluczowej roli naturalnych ekosystemów w budowaniu błękitno-zielonej infrastruktury miast i podejmowanie inicjatyw na rzecz ich utrzymania, poprawy stanu i odtwarzania. Stolica może w tym zakresie pochwalić się przede wszystkim programem Szuwar warszawski, w ramach którego odtwarzano wodne siedliska gniazdowania i rozmnażania zwierząt. Tym samym tworzono miejsca schronienia dla cennych i rzadkich przedstawicieli fauny oraz zwiększano różnorodność biologiczną w mieście.
Trzecia nagroda: zrównoważona mobilność
Pierwsze miejsce dla Warszawy w kategorii zrównoważona mobilność przyznano za projekt mostu pieszo-rowerowego, który otwarto wiosną tego roku. Konstrukcja, która przybliżyła Pragę do Śródmieścia, jest ważnym elementem projektu „Nowe Centrum Warszawy”. Poza funkcją komunikacyjną, most ma także walory rekreacyjne. W dwóch miejscach linia konstrukcji przeprawy załamuje się. W tych „zagięciach” konstrukcja jest szersza, aby piesi i rowerzyści mogli zejść na bok i bezpiecznie podziwiać widoki na Wisłę i Warszawę, a zwłaszcza jej zabytkowe centrum.
Napisz komentarz
Komentarze